02:18 01 Novembris 2020
Tiešraide
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Politika
Saņemt īso saiti
58

Labākā iespēja "atgūt" teritorijas bija 90. gados un 2000. gadu sākumā, kad Krievijas ekonomikā valdīja krīze, un Japāna būtu varējusi panākt darījumu apmaiņā pret palīdzību.

RĪGA, 27. janvāris – Sputnik. Japānas centieni panākt vienošanos ar Krieviju ir galīgi izgāzušies, kad Japānas premjerministrs Sindzo Abe kārtējo reizi "aizbrauca no Maskavas ar tukšām rokām", raksta Templa universitātes Tokijas nodaļas docents Džeimss Brauns rakstā, ko publicēja Nikkei Asian Review.

Pēdējais Krievijas saskaldīšanas plāns. Politekonomisks feļetons
© Иллюстрация РИА Новости . Виталий Подвицкий

Eksperts aicināja Japānu atteikties no "ilūzijām par teritoriālo strīdu" par četrām dienvidu Kuriļu salām. Viņš atzīmēja, ka labākā iespēja "atgūt" teritorijas bija 90. gados un 2000. gadu sākumā, kad Krievijas ekonomikā valdīja krīze, un Japāna būtu varējusi panākt darījumu apmaiņā pret palīdzību, stāsta RIA Novosti.

Vēl viens "pareizais brīdis", iespējams, bija pēc Krimas pievienošanas Krievijai, kad Maskava it kā bija atvērtāka pārrunām, lai izkļūtu no starptautiskās izolācijas, piezīmēja Brauns.

Bez tam Japānas premjeram priekšrocības varēja sniegt pārlieku vājā opozīcija valstī, kā arī Donalda Trampa nākšana pie varas ASV, kurš nepievērš īpašu uzmanību šim jautājumam. Tāpēc Abe maksimāli piekāpās Krievijai, piemēram, piekrita risināt jautājumus, par pamatu ņemot 1956. gada deklarāciju, bija gatavs saņemt tikai divas salas, kā arī solīja neizvietot tur amerikāņu armijas bāzes.

Taču Japānas soļi nekādi neietekmēja Maskavas viedokli šajā jautājumā. Tagad jau ir skaidrs, ka Krievija neplāno atdot dienvidu Kuriļu salas un tas nenotiks, lai kā Tokija censtos pielāgoties. Tas bija skaidrs jau pirms Putina un Abes tikšanās, kad Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs norādīja, ka abas valstis vēl ir tālas no partnerattiecībām starptautiskajā arēnā un pieprasīja, lai Japāna atzītu Krievijas suverenitāti dienvidu Kuriļu salu teritorijā, skaidroja Brauns.

Viņš piebilda, ka Japānai nāktos atteikties no "ilūzijām" un turpināt sadarbības paplašināšanu ekonomikas, politikas un drošības nozarē. Tad valsts varēs atteikties no "pazemīgās attieksmes", ar ko izceļas S.Abes pieeja Krievijai, un sākt veidot pragmatiskākus sakarus ar kaimiņu.

Pēc temata

Putins par Kuriļu salām: Krievija neiztirgos teritorijas
Japāna vēlas sekmēt dialogu ar Krieviju, lai atgūtu četras salas

Galvenie temati