13:42 12 Maijs 2021
Tiešraide
  • USD1.2170
  • RUB89.4671
  • RUB89.9947
Ekonomika
Saņemt īso saiti
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (859)
31

Galvenais jautājums – cik ātri pavērs robežas Ķīnas galvenie kontrahenti – rietumvalstis, no tā lielā mērā ir atkarīgs Ķīnas ekonomikas atjaunošanās temps pēc lejupslīdes.

RĪGA, 19. aprīlis – Sputnik. Ķīnas Nacionālais statistikas birojs vēsta, ka valsts IKP pirmo reizi kopš 1992. gada nodemonstrējis kritumu koronavīrusa pandēmijas fonā. 2020. gada pirmajā ceturksnī negatīvais pieaugums sastādījis 6,8% gada izteiksmē, informēja NSB.

Ķīna parādījusi to, ko visi gaidīja, radio Sputnik ēterā atzīmēja ekonomists Vladimirs Rožankovskis.

"Jāatzīmē, ka tie ir retrospektīvi dati – mēs redzam pandēmijas krīzes apogeju, kas iekrita februārī. Ķīna jau sāk īstenot otro scenāriju – atveras rūpnīcas un fabrikas. Jautājums ir par to, cik ātri atvērsies rietumvalstis, jo tās ir Ķīnas galvenie kontrahenti, tās preču patērētāji," uzsvēra Rožankovskis.

Eksperts paskaidroja, ka ražošanu Ķīnā patlaban ierobežo pieprasījuma samazināšanās, kas saistīta ar karantīnu Eiropā, ASV un Dienvidaustrumāzijā.

"Situācija ir sarežģīta, tomēr lejupslīdes maksimums ir garām, un jebkurā gadījumā stāvoklis uzlabosies. Nevar teikt, ka Ķīnas ekonomika kritīsies arī tālāk, jautājums ir par to, cik ātri viss atjaunosies. Te ir daudz dažādu scenāriju, ieskaitot lielo banku un SVF prognozes. Kopumā uzskata, ka atjaunošanās būs ilgstoša, jo nav iespējams zibenīgi atcelt karantīnu," pastāstīja Rožankovskis.

"Tomēr cilvēki patērēs preces, ko viņi nevar izmantot šajā brīdī, tas ir, parādīsies atliktais pieprasījums un dos nozīmīgu stimulu ražošanas paātrinājumam, tostarp arī Ķīnā. Domājams, vasaras beigās būs vērojams spēcīgs pieaugums, saistīts ar to pašu atlikto pieprasījumu. Tomēr līdz gada beigām mēs nevarēsim sasniegt tos 2-3% pieauguma rādītājus, uz ko ekonomika sākotnēji orientējās," brīdināja ekonomists.

Pēc viņa domām, pašlaik daudz kas ir atkarīgs no Vašingtonas viedokļa – vai Tramps turpinas tidzniecības karus ar Ķīnu laikā, kad cilvēkiem nepieciešamas lētās preces no Ķīnas. "Tirdzniecības kari radīja nopietnu apgrozījuma kritumu, un jau pirms koronavīrusa radītās krīzes pasaules ekonomika zaudēja 0,6-0,7 procentpunktus salīdzinājumā ar savu normālo pieaugumu," piebilda ekonomists.

Marta beigās Pasaules Tirdzniecības organizācijas vadītājs Roberto Azevedo paziņoja, ka pasaules ekonomikas kritums koronavīrusa pandēmijas rezultātā var izrādīties sliktāks nekā 2008. gada finanšu krīze. Savukārt Krievijas valdības Finanšu universitātes Starptautisko ekonomisko attiecību pētījumu institūta direktore Viktorija Perska provizoriski vērtēja, ka pasaules ekonomikas zaudējumi svārstīsies no 200 līdz 500 miljardiem dolāru, ja pandēmijas karantīnas periods beigsies jau aprīlī.

Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (859)

Pēc temata

Krituma rekords: ASV ekonomika saruks par 40%
Krievijas zinātnieki: pandēmija nesīs zināmu labumu ekonomikai
ES ekonomikas atbalstam atvēlēti 500 miljardi eiro
Pasaules ekonomiku sagaida trīs ļoti smagi mēneši, brīdina analītiķis
Tagi:
ekonomika, pasaule, koronavīruss

Galvenie temati