19:48 23 Janvāris 2021
Tiešraide
  • USD1.2158
  • RUB91.1009
Ekonomika
Saņemt īso saiti
101

Elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes atcelšanas tiesiskās sekas izvērtēs juristi, divu nedēļu laikā viņi sagatavos atskaiti.

RĪGA, 13. februāris – Sputnik. Latvijas Ekonomikas ministrija grasās piesaistīt juristus elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atbalsta sistēmas atcelšanas seku izvērtēšanai. Šim nolūkam iestāde noslēgs līgumu gandrīz 9 tūkstošu eiro apmērā ar advokātu biroju Ellex Klavins, vēsta Dienas Bizness.

Advokātiem būs jāsniedz atbildes uz jautājumiem par to, vai OIK atcelšana atbilst ES normatīvajiem aktiem, vai ir iespējama daļēja vai pilna atjaunojamās enerģijas ražotāju atbalsta atcelšana, nepārkāpjot to īpašumtiesības un tiesiskā pēctecīguma principu.

Veicot OIK atcelšanas seku izvērtēšanu ministrija tostarp lūdz ņemt vērā ārzemju praksi analoģiskās lietās. Ja OIK atcelšana būs iespējama no 2019. gada 31. marta, ministrija palūgs izvērtēt šī lēmuma atbilstību Satversmei un starptautiskajiem līgumiem, kuri aizsargā investīcijas Latvijā.

OIK ir tā elektrības vērtības daļa, maksu par kuru valsts novirza alternatīvās enerģētikas nozares atbalstam, dotējot mazās HES, vējdzirnavu parkus, biomasas pārstrādi, biogāzes stacijas un citus elektroenerģijas ražotājus no atjaunojamiem resursiem. OIK atbalsta mehānisms sāka darboties Latvijā kopš 2008. gada.

Pērnā gada beigās izraisījās skandāls ar atļauju izsniegšanu "zaļās" enerģijas ražošanai. Rudenī beidzās termiņš, līdz kuram pēdējiem uzņēmumiem, kuri paspēja iesniegt pieteikumus, bija jāpabeidz tā saucamo zaļo elektrostaciju celtniecība. Taču noskaidrojies, ka daudzi uzņēmumi nav pabeiguši projektus, taču licences saglabāja un pārdeva patērētājiem nebūt ne "zaļas" izcelsmes elektroenerģiju par daudzkārt lielāku cenu.

Vēl lielāko troksni par OIK izraisīja 2018. gada iestāšanās, kad izmainījās OIK finansēšanas modelis. Līdz 2018. gadam Latvijas iedzīvotāji maksāja par OIK 2,679 eiro par kilovatstundu, taču no 2018. gada 1. janvāra OIK vairs neveido vienādu lielumu visiem patērētājiem, tās apmērs tika likts kopā no pastāvīgās un mainīgās daļas. Pastāvīgo daļu nosaka atkarībā no pieslēguma veida: vienas fāzes vai trīs fāžu pieslēgums ar dažādu strāvu. Mainīgā daļa proporcionāli ir atkarīga no elektroenerģijas patēriņa.

Līdz ar jaunās aprēķināšanas sistēmas ieviešanu, atsevišķos gadījumos patērētāju rēķini palielinājās par 60%.

Par to, ka jaunās cenas izrādījušās vienkārši zaglīgas, ziņoja gan lauksaimnieki, gan ceļu būves uzņēmumi, gan vienkārši pilsētnieki, gan luterāņu baznīca.

Beigās Latvijas valdība pieņēma lēmumu no 1. jūlija samazināt kopējās OIK un elektroenerģijas jaudas vērtību no 25,79 eiro līdz 22,68 eiro par megavatstundu. Lai varētu samazināt vidējo OIK vērtību, valdība atbalstīja Ekonomikas ministrijas piedāvājumu ieskaitīt dividendes no Latvenergo virspeļņas par 2017. gadu 62,2 miljonu eiro apmērā 2018. gada valsts budžetā.

Pēc temata

"Saskaņa" par Ašeradenu un OIK: skaļāk par visiem "turiet zagli!" kliedz pats zaglis
Eksperti: nav iespējams atteikties no OIK pilnībā
Latvijas valdībai neiepatikās OIK atcelšanas plāns
OIK aizvietos ar citu trīs burtu saīsinājuma sistēmu: cik piemaksās Latvijas iedzīvotāji

Galvenie temati