02:22 19 Septembris 2020
Tiešraide
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Ekonomika
Saņemt īso saiti
52

Baltijas valstis saņems no Eiropas Komisijas subsīdijas 110 miljonu eiro apmērā maģistrāles Rail Baltica būvdarbu atbalstam. Lielāko daļu summas saņems Lietuva.

RĪGA, 19. jūlijs — Sputnik. Latvija saņems kārtējo Eiropas Komisijas subsīdiju Rail Baltica būvdarbiem 6,9 miljonu eiro apmērā. Lietuvai tiks piešķirti 98,4 miljoni, Igaunijai – 5,1 miljons, vēsta rus.tvnet.lv.

Latvija, Lietuva un Igaunija parakstījušas vienošanos ar Inovācijas un tīklu izpildaģentūru (INEA) par subsīdiju piešķiršanu 110 miljonu eiro apmērā ātrgaitas dzelzceļa maģistrāles Rail Baltica būvdarbu atbalstam. Visām trim valstīm būs jāatvēl arī līdzekļi no sava budžeta: Lietuvai – 17,2 miljoni eiro, Latvijai – 1,1 miljons, Igaunijai – 900 tūkstoši eiro.

Līdzekļi tiks novirzīti darbam uz dzelzceļa no Kauņas līdz Lietuvas un Latvijas robežai, ieskaitot tiltu pāri Neris upei, pieejas dzelzceļam visā posmā, kā arī sagatavošanās darbus trases celtniecībai iecirknī no Pērnavas līdz Latvijas un Igaunijas robežai.

Baltijas valstis un kopuzņēmums RB Rail jau saņēmuši trīs grantus no CEF 683 miljonu eiro apmērā. ES finansējums kopumā sastādīs 824 miljonus eiro.

Plānots, ka dzelzceļš Rail Baltica (garums – 730 km) saistīs Rietumeiropas valstis ar Baltijas valstīm cauri Varšavai, Viļņai, Kauņai, Rīgai, Tallinai un tālāk – ar prāmja starpniecību – ar Somiju. Maģistrāles būvdarbu noslēgums plānots 2022. gadā.

Vienošanās par Rail Baltica celtniecību parakstīta 31. janvārī Tallinā Baltijas valstu premjerministru tikšanās laikā. Tajā iekļautas valstu saistības, kas nepieciešamas dzelzceļa satiksmes celtniecībai ar Centrālo Eiropu.

Ekonomiskā analīze, kas iesniegta 24. aprīlī foruma "Rail Baltica Global Forum 2017" laikā, liecina, ka projekta īstenošanai nepieciešamā summa sastāda 5,8 miljardus eiro. No tiem 85% jāatvēl EK.

Pēc temata

EK vēlas sniegt Rail Baltica trešdaļu no pieprasītajiem līdzekļiem
Eiropas Komisija piedāvājusi Rail Baltica tikai trešo daļu summas
Eiropas Komisija trīskārt samazinājusi Rail Baltica finansējumu
ES negarantē Rail Baltica finansējumu iepriekšējā apjomā
Latvija, Lietuva un Igaunija sastrīdējās Rail Baltica nosaukuma dēļ

Galvenie temati