17:07 28 Oktobris 2020
Tiešraide
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Ekonomika
Saņemt īso saiti
55

Apdrošināšanas kompānijām nav izdevīgi apdrošināt sējumus no sausuma, un citās Eiropas valstīs tādos gadījumos fermeriem palīgā nāk valsts.

RĪGA, 29. jūnijs — Sputnik. Zemkopības ministrija piedāvā zemnieku atbalsta plānu sausuma laikā, vēsta LTV.

Šonedēļ Latvijas premjerministra Māra Kučinska vadītā Krīzes vadības padome nolēma atzīt ilgstošo sausumu Latvijā par valsts mēroga dabas katastrofu.

Lauks
© Sputnik / Александр Кондратюк

Zemkopības ministrijas dati par pagājušo rudeni liecina, ka Latvijā tika apdrošināti tikai 3,7% lauku. Latgalē — 0,17%. Kompensāciju dabas stihijas gadījumos piedāvāja tikai divas polises. Sausums parasti skar ļoti lielas teritorijas, tāpēc apdrošināšanas kompānijas nepiedāvā fermeriem šādas polises: kompensācijas nāktos izmaksāt ļoti daudziem, tādēļ tas ir neizdevīgi.

Citās Eiropas valstīs problēmu risina tā, ka valsts uzņemas daļu riska, ja notiek liela mēroga katastrofas, uzsver Zemkopības ministrija. Kādas saistības varētu uzņemties valsts, plānots izlemt līdz augustam.

"Sausums ir visas valsts mērogā. Nevar būt tā, ka vienā Latvijas daļā ir drausmīgs sausums, savukārt citā nav. Līdz ar to ar apdrošināšanas naudu ir par maz, apdrošinātāji nodrošina sevi, taču pastāv risks, ka ar to varētu nepietikt. Līdz ar to tiek plānota arī valsts līdzdalība, lai apdrošinātājiem šis pasākums būtu drošāks," — pastāstīja Zemkopības ministrijas pārstāvis Ritvars Zapereckis.

Šobrīd šāda mehānisma nav, un fermeri savus sējumus nepadrošina pārāk aktīvi, kaut gan Lauku atbalsta dienesta atlīdzina 60% polises vērtības. Piemēram, pērn līdz septembrim iesniegti 189 kompensācijas pieteikumi.

Taču šogad zemnieki vairāk interesējas par sējumu apdrošināšanu un aktīvāk noformē polises, pastāstīja Latvijas Apdrošinātāju asociācijas vadītājs Jānis Abašins.    

Pēc temata

Pašvaldības pieprasa izsludināt Latvijā ārkārtas stāvokli sausuma dēļ
Ganības deg, lopi iet bojā, dārzi kalst: Latvijas fermeri lūdz palīdzību
Latvijas jaunā nelaime – sausums. Trauksmi ceļ augļkopji
Sausums Latvijā var atstāt mājlopus bez graudiem un zāles

Galvenie temati