10:47 23 Janvāris 2021
Tiešraide
  • USD1.2158
  • RUB91.1009
Ekonomika
Saņemt īso saiti
82

Atraitnis vēl gadu varēs saņemt pabalstu 50% apmērā no viņsaulē aizgājušā dzīvesbiedra pensijas.

RĪGA, 27. aprīlis — Sputnik. Latvijas Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi Valsts pensiju likuma grozījumus, kuri paredz gada laikā izmaksāt mirušu pensionāru dzīvesbiedriem pabalstu 50% apmērā no viņu pensijas. Grozījumi paredze arī bēru pabalstu, vēsta rus.tvnet.lv.

Par grozījumiem galīgajā lasījumā vienbalsīgi nobalsoja 80 deputāti.

Iepriekš darba grupa izskatīja ierosinājumus grozījumu jautājumā un atbalstīja divus no tiem: par pabalstiem mirušo pensionāru dzīvesbiedriem un par piemaksu palielināšanu par darba stāžu arī tiem, kuri aizgājuši pensijā 1996. gadā.

No 2018. gada 1. jūlija sociālās apdrošinašanas piemaksas par vienu gadu sastādīs 1,5 eiro tiem, kuru vecuma pensija aprēķināta līdz 1995. gada beigām, un tiem, kam invaliditātes pensija bija aprēķināta un pensijas vecums sasniegts pirms 1995. gada nogales.

Grozījumi paredz arī bēru pabalstu mirušā pensijas dubultā apmērā. Šis pabalsts neietver piemaksas par stāžu līdz 1996. gadam, jo tās nav pensijas elements, taču plānots iekļaut likumā grozījumus, kuri paredz šo piemaksu iekļaušanu bēru pabalstā.

Piemaksu palielināšanai 2018. gadā būs nepieciešami papildu līdzekļi 1,03 miljonu eiro apmērā, 2019. gadā — 2,05 milj. eiro, bet bēru pabalsta palielināšanai 2019. gadā — 1,8 miljoni eiro.

Mirušo pensionāru dzīvesbiedriem paredzēto pabalstu izmaksai nepieciešamais finansējums — aptuveni 8 miljoni eiro gadā.

Grozījumus par tā saucamajām atraitņu pensijām iesniedza Sociālo lietu komisija.

Komisijas loceklis Andrejs Klementjevs paskaidroja, ka šīs kategorijas personas visvairāk cieš no pārmaiņām dzīvē, ja ģimenē notiek nelaime. Viņi atrodas lielākā riska zonā, un ir skaidrs, ja bijusi ģimene, ienākumi salīdzinājumā ar citām personām, bijuši augstāki. Pēc viņa domām, nepieciešams laiks, lai samaksātu komunālos maksājumus, lai iegūtu mantošanas tiesības, lai restrukturizētu savus izdevumus un ienākumus.

Deputāts piebilda, ka pašlaik Latvija un Bulgārija ir vienīgās valstis Eiropā, kurās šāds pabalsts nav paredzēts.    

Pēc temata

Jelgavas pensionāri lūdz piešķirt viņiem bezmaksas braucienus sabiedriskajā transportā
Saeima steidzamā kārtā cenšas glābt Latvijas pensionārus no nabadzības
Ministrijas saskaņojušas maksu par "pilnu medicīnisko pakalpojumu grozu" 2018. gadam

Galvenie temati