13:44 25 Februāris 2020
Tiešraide
  • USD1.0818
  • RUB70.6675
Krievijā
Saņemt īso saiti
61

Par godu Viļņas atbrīvošanas no vācu fašistiskajiem iebruxējiem 75.gadadienai Maskavā notika salūts, kurā tika izmantoti Lielā Tēvijas kara laiku lielgabali.

RĪGA, 14. jūlijs — Sputnik. Salūts par godu Lietuvas galvaspilsētas atbrīvošanai notika 13.jūlija vakarā. To izpildīja Artilērijas maršala Vladimira Mihalkina vārdā nosauktais speciālais divizions, vēsta Rietumu kara apgabala preses dienests.

Atzīmēts, ka 24 salūta zalvēs piedalījās lielgabali ZIS-3 – Lielā Tēvijas kara laiku bruņojums.

Salūta laikā debesīs virs Maskavas pacēlās vairāk nekā divi tūkstoši svētku lādiņu, salūts tika palaists no Poklonnij kalna.

RKA preses dienests atgādināja: salūts par godu Viļņas atbrīvošanai 1944.gada 13.jūlijā ar 24 artilērijas zalvēm no 324 lielgabaliem izskanēja kā sākums Lietuvas zemes atbrīvošanai no vācu fašistiskajiem iebrucējiem.

Iepriekš Krievijas Aizsardzības ministrija publicēja savā lapā arhīva dokumentus, kuros atainoti 1944.gada jūlija notikumi, saistīti ar Lietuvas atbrīvošanu no fašistiem. Vēsturniekus īpaši var ieinteresēt dokumenti par vērmahta nesekmīgo mēģinājumu 1944.gada 9.jūlijā izsēdināt Viļņā masveida desantu no gaisa.

Lēmumu par salūtiem, kas veltīti Eiropas valstu galvaspilsētu un vairāku citu apdzīvoto vietu atbrīvošanai no fašistiem, Krievijas vadība pieņēma Uzvaras Lielajā Tēvijas karā 75.gadskārtas svētku pasākumu ietvaros.

2019.gadā Maskava salutēs Brestai (28.jūlijā), Kauņai (1.augustā), Kišiņevai (24.augustā), Bukarestei (31.augustā), Tallinai (22.septembrī), Rīgai (13.oktobrī) un Belgradai (20.oktobrī).

Iniciatīva radījusi negatīvu reakciju Igaunijā, Latvijā un Lietuvā – šīs valstis nosaukušas salūtu par "provokāciju" un pauda oficiālus protestus Krievijas diplomātiskajām pārstāvniecībām.

Baltijas valstu reakcija Krieviju pārsteidza. Krievijas ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova pastāstīja, ka sākumā nespējusi noticēt mediju paziņojumiem. Pārliecinājusies, ka tie ir patiesi, diplomāte norādīja, ka Baltijas valstu kolēģu izteikumi ir zaimojoši un mežonīgi.

"Lieta tāda, ka salūti notiek to cilvēku piemiņai, kuru gandrīz vairs nav starp mums – daudzi gājuši bojā jau kara gados, atdevuši savas dzīvības par cilvēku brīvību. Ne jau par politiskajām vērtībām viņi karoja, ne jau par lozungiem. Viņi karoja, lai pasaulei, lai Eiropai būtu izredzes uz mierīgu dzīvi," teica Zaharova brīfingā medijiem.

Viņa piebilda, ka tā ir absurda situācija: kāds no ārienes cenšas protestēt pret svētku pasākumiem, ko Krievija organizē savā teritorijā.

Pēc temata

Rīgas mērs 9. maijā ir gatavs atgādināt, ka Hitlers nebija iecerējis brīvu Latviju
Rīga atceras: 22. jūnijā simtiem cilvēku sapulcējās pie pieminekļa Atbrīvotājiem
Mūsu pienākums ir godināt padomju karavīru varoņdarbu: vēstniecība atbildēja Latvijas ĀM
Marija Zaharova stingri atbildēja Baltijas valstīm par pretenzijām pret salūtu

Galvenie temati