12:19 18 Februāris 2020
Tiešraide
  • USD1.0835
  • RUB68.7554
Krievijā
Saņemt īso saiti
79

Tautiešu pārcelšanās programmas rezultatīvums lielā mērā tiek skaidrots ar vairāku valstu pret Krieviju vērsto politiku.

RĪGA, 17. oktobris - Sputnik. Aptuveni 800 tūkstoši cilvēku pārvākušies uz Krieviju tautiešu pārcelšanās valsts programmas ietvaros, pastāstīja Krievijas ārlietu ministra vietnieks Grigorijs Karasins intervijā laikrakstam "Izvestija".

Tautiešu pārcelšanās no ārzemēm valsts programma apstiprināta 2006. gadā ar Krievijas prezidenta lēmumu. Interesentu reģistrācija sākās 2007. gada 1. janvārī, bet pati programma darbu sāka 2007. gada 1. jūnijā. Programma ir paredzēta cilvēkiem, kuri pēc PSRS sabrukuma dzīvo ārpus Krievijas un vēlas pārcelties uz Krieviju. Programmas dalībniekiem pārcelšanas laikā piešķir vairākus atvieglojumus, tai skaitā tiesības uz beznodevu īpašuma ievešanu, uzturēšanās atļaujas saņemšanu vienkāršotā kārtībā, bezmaksas medicīniskās palīdzības saņemšanu utt.

2013. gadā valdība apstiprināja jaunus tautiešu pārcelšanās uz Krieviju noteikumus un nolēma noteikt prioritārās apdzīvotības teritorijas. Tajās pārceļotāji izmantos valsts atbalsta maksimālo līmeni: garantijas un sociālo atbalstu, ko paredz valsts programmas noteikumi ārzemēs dzīvojošo tautiešu pārbraukšanai uz Krieviju.

"Kopumā uz Krieviju pārcēlušies ap 800 tūkstošiem cilvēku," - paziņoja Karasins.

Ārlietu ministrijas vadītāja vietnieks atzīmēja, ka valsts programmas rezultatīvums lielā mērā ir saistīts ar veicamo informācijas darbu, tautiešu intereses uzturēšanu un saglabāšanu, kā arī ar tās pieprasījumu saistībā ar vairāku valstu pret Krieviju vērsto politiku.

Programmai ir liels pieprasījums Latvijā un citās Baltijas valstīs. Pēc Karasina domām, šāda situācija izveidojusies, jo pēc PSRS sabrukuma daudzi saskārušies ar grūtībām: piemēram, nav iespējams atrast cienīgu darbu, turklāt jūtams spiediend pret krievvalodīgiem iedzīvotājiem.

"Piemēram, Latvijā var saņemt sodu par latviešu valodas neizmantošanu, samazinājies krievvalodīgo skolu skaits. Tas viss mudina cilvēkus domāt par pārcelšanos uz Krieviju," - stāsta laikrakstam viens no Latvijas programmas dalībniekiem.

Nesen KF senators Aleksejs Puškovs paskaidroja, ka Krievijas tautiešu atbalsta iespējas, tostarp Baltijas valstīs, ir visai ierobežotas, tomēr viens no šādiem pasākumiem ir tautiešu pārcelšanas programma.

Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, lielākais ārzemēs dzīvojošo Latvijas nepilsoņu skaits pārvākušies uz Krieviju.

Pēc temata

Pankratovs: vardarbīga asimilācija Latvijā sarauj sakarus ar senčiem
Tautieši no NVS, Vācijas un Baltijas joprojām pārceļas uz Krieviju

Galvenie temati