03:32 11 Jūlijs 2020
Tiešraide
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Krievijā
Saņemt īso saiti
73

Reaktora korpuss, no kura atteicās Baltkrievija, nav cietis un ir piemērots ekspluatācijai.

RĪGA, 7. septembris — Sputnik. Reaktora korpuss, no kura atteicās Baltkrievija, tiks nodots Baltijas AES, vēsta BELNOVOSTI.

BelAES, kas tiek celta netālu no Astravjecas pilsētas
© Sputnik / Виктор Толочко

Koncerns "Rosenergoatom" plāno iegādāties kompānijā "Atomstroieksport" iekārtas, kas tika izgatavotas Baltkrievijas AES 1. energobloka vajadzībām. Tās tiks izmantotas Baltijas AES būvdarbiem Kaļiņingradas apgabalā.

Minēto iekārtu starpā iekļauts arī 1. reaktora korpuss, ko Baltkrievija atteicās pieņemt sakarā ar skandālu, kas izcēlās šī korpusa krišanas rezultātā.

Iepriekš mediji informēja, ka Baltkrievijas AES noticis incidents, kura rezultātā kodolreaktora korpuss esot guvis bojājumus. "Rosatom" noliedza šo informāciju, norādot, ka korpusa pārvietošanas laikā tas apakšuzņēmēja vainas dēļ patiešām neplānoti saskāries ar zemi, taču nav cietis un tā tehniskā ekspluatācija ir pieļaujama. To apstiprināja arī kontroles mērījumi, kuru starpā tika veikta metāla ultraskaņas kontrole.

BelAES celtniecība

Baltkrievijas AES būvdarbi
© Sputnik / Виктор Толочко

Atgādināsim, ka BelAES tiek celta ar Krievijas līdzdalību netālu no Astravjecas pilsētas Baltkrievijā — 50 kilometru attālumā no Viļņas. Staciju veidos divi energobloki, kuru kopējā jauda sasniedz 2400 MW. Pirmā bloka ekspluatācijas sākums paredzēts 2019. gadā, bet otrs bloks darbu sāks 2020. gadā.

Lietuva izsaka pretenzijas par BelAES jau kopš brīža, kad Minskā tika pieņemts lēmums par tās celtniecību, norādot, ka stacija it kā nebūšot pietiekami droša. Viļņa ierosinājusi noteikt BelAES ražotās elektroenerģijas iegādes liegumu ES. Baltkrievija informē, ka AES būs atbilstoša augstākajiem drošības standartiem.

Baltkrievijas Ārkārtas situāciju ministrija sāka gatavoties BelAES drošības nodrošināšanai gandrīz tūlīt pēc tam, kad tika pieņemts lēmums par stacijas celtniecību. 2010. gadā Smoļenskas AES notika pirmās mācības sadarbībā ar speciālistiem no Krievijas. Šī gada rudenī Baltkrievijas ĀSM organizēs kārtējās mācības kopā ar kolēģiem no Krievijas.

Pēc temata

Lietuvas eksprezidents: Krievija būvē "atombumbu" netālu no Viļņas
Lukašenko ieteicis Baltijas valstīm kopīgi izmantot BelAES
Krievija meklē pircējus Baltijas AES elektroenerģijai

Galvenie temati