01:55 11 Aprīlis 2021
Tiešraide
  • USD1.1888
  • RUB91.8152
Latvijā
Saņemt īso saiti
119

Latvijas neatkarība nebūtu iespējama, ja nebūtu sabrukušas Krievijas un Vācijas impērijas, uzskata vēsturnieks.

RĪGA, 18. novembris — Sputnik. Viedokli par to, vai vajadzētu pateikties Vladimiram Ļeņinam un Vācijas Sociāldemokrātiskajai partijai par Latvijas neatkarības iegūšanu 1918. gadā, pauda Latvijas universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieks, vēsturnieks Kaspars Zellis radio Baltkom ēterā.

Viņš atgādināja, ka Ļeņins un vācu sociāldemokrāti organizēja revolūcijas, kas sagrāva Krievijas un Vācijas impērijas – tas netieši veicinājis Latvijas suverenitātes iegūšanu.

Sputnik / Sergey Melkonov

"Protams, nebūtu īsti apdomāti teikt "paldies" Iļjičam. Tad jau mums būtu jāpateicas arī vācu sociāldemokrātiem, kuri sarīkoja revolūciju Vācijā 1918. gadā. Jāsaprot, ka tas ir nonsenss – Latvijas neatkarība nebūtu iespējama, ja nebūtu sabrukušas Krievijas un Vācijas impērijas. Jā, ja paskatīties no tāda viedokļa, mēs varam pateikties tiem, kas tās sagrāva," pastāstīja Zellis.

1917. gadā sabrukušās Krievijas impērijas Livonijas un Kurzemes guberņas 1918. gada novembrī bija okupējuši vācieši, no Krievijas tās bija atdalītas saskaņā ar Brestas miera noteikumiem.

1918. gada 18. novembrī Latvijas Tautas Padome pasludināja Latvijas Republikas neatkarību. Šajā laikā saskaņā ar Kompjēnas pamiera noteikumiem valstī bija dislocēts vācu karaspēks. 1918. gada 22. decembrī V.I.Ļeņins parakstīja Tautas komisāru padomes dekrētu par Latvijas Padomju Republikas neatkarības atzīšanu.

Pēc temata

Latvijas galvenie svētki dažādās gadskārtās: skaisti vārdi un labi nodomi
Gadu agrāk: brīvajai Latvijai vakar apritēja 100 gadi
Izmēģini Latviju: "kvantu teleports" simtgadei
Dievs, svētī Latviju! Latvijas himnai apritēja simts gadi
Tagi:
Vēsture

Galvenie temati