05:34 16 Janvāris 2021
Tiešraide
  • USD1.2123
  • RUB89.0364
Latvijā
Saņemt īso saiti
16

Deputāti atteicās atbalstīt Kaspara Ģirģena piedāvājumu ieviest samazināto PVN likmi ne tikai vietējiem dārzeņiem un augļiem, bet arī virknei citu produktu – gaļai, pienam, maizei.

RĪGA, 14. oktobris – Sputnik. Saeimas Budžeta un finanšu komisija neatbalstīja piedāvājumu ieviest samazināto pievienotās vērtības nodokli (PVN) skābpiena produktiem, pienam, maizei, gaļai, zivīm un olām, vēsta BNN.

Attiecīgo likuma grozījumu piedāvājumu "Par pievienotās vērtības nodokli" iesniedza deputāts Kaspars Ģirģens. Viņaprāt, valstij ir jāpaplašina produktu klāsts ar pazeminātu PVN likmi. "Dārzeņu projekts ir attaisnojies, savukārt Covid-19 krīzes laikā jāatbalsta sociāli mazāk aizsargāti cilvēki," sacīja politiķis.

Savukārt deputāte Dana Reizniece-Ozola paziņoja, ka "tie ir pirmās nepieciešamības produkti, kas veido lielāko daļu mazāk turīgo iedzīvotāju iepirkumu grozos".

Zemkopības ministrija pārstāvis Jānis Eglītis paskaidroja, ka iestāde jau piedāvājusi samazināt PVN likmi pienam, maizei, gaļai un zivīm, jo šajā sektorā ir ļoti spēcīga konkurence un "ļoti liels pelēkais tirgus, kas neļauj mūsu lauksaimniekiem, kas godīgi strādā, attīstīties".

Taču vairums deputātu noraidīja piedāvājumu.

Iepriekš Ministru kabinets vienojās par atvieglota nodokļa režīma pagarināšanu Latvijai raksturīgiem dārzeņiem un augļiem: vēl trīs gadus, līdz 2023. gadam, tiem tiks piemērota pazemināta PVN likme 5% apmērā. Šī soļa dēļ budžets varētu ciest zaudējumus aptuveni trīs miljonu eiro apmērā, taču tos no saviem līdzekļiem kompensēs Zemkopības ministrija.

Piena produktu ražotne, foto no arhīva
© Sputnik / Михаил Воскресенский

PVN likmi vietējiem dārzeņiem un augļiem samazināja pirms trim gadiem, lai veicinātu vietējo zemnieku saimniecību attīstību un mazinātu ēnu ekonomiku. Ministrijas pārstāvis Jānis Eglītis pastāstīja, ka pa šo laiku nozares uzņēmumi nodokļos samaksāja par 15 miljoniem eiro vairāk.

"Zemnieku Saeimas" pārstāvis Mārtiņš Trons paziņoja, ka no pazeminātas likmes labumu iegūst arī patērētāji, jo pateicoties tai zemnieki un tirgotāji var piedāvāt zemāku cenu savām precēm – aptuveni par 11-12%. Tāpat viņš atzīmēja ēnu ekonomikas samazināšanos un nozares darbinieku skaita pieaugumu par 6%. Turklāt platības, kurās tiek audzēti augļi un dārzeņi, ir palielinājušās par 8,5%.

Pēc temata

Viesnīcām un restorāniem palīdzēs savādāk: PVN tiem nesamazinās
Neefektīvi: Veselības ministrija un Finanšu ministrija ir pret PVN samazināšanu zālēm
Valdībai nav izdevīgi: Latvijas iedzīvotājiem nav vērts gaidīt PVN samazinājumu gaļai un pienam
"Zemnieku saeima": samazināts PVN augļiem un dārzeņiem ir sevi attaisnojis
Tagi:
nodokļi, Latvija

Galvenie temati