12:01 24 Oktobris 2020
Tiešraide
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Latvijā
Saņemt īso saiti
65

Izplatītais viedoklis par to, ka odzes koduma gadījumā inde steigšus jāizsūc no brūces, ir kļūdains! Mediķi brīdina: ķermeņa daļai, kurā čūska iekodusi, jābūt miera stāvoklī.

RĪGA, 29. jūnijs — Sputnik. Latvijā krietni vien sarosījušās odzes. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests vēsta, ka no 1. maija slimnīcās nokļuvuši 18 odžu sakosti cilvēki, vēsta TVnet.lv.

2019. gadā no maija līdz septembrim bija sakosti 38 cilvēki, bet 2018. gadā minētajā periodā čūsku koduma dēļ slimnīcā bija spiesti ārstēties 56 cilvēki.

Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas (RAKUS) stacionāra "Gaiļezers" toksikologs Roberts Stašinskis brīdina, ka nav ieteicams censties izsūkt vai izspiest indi no brūces, ja sakodusi odze.

Galvenais uzdevums – neļaut indei izplatīties organismā, tātad ķermeņa daļai, kurā čūska iekodusi, jābūt miera stāvoklī. Virs koduma vietas jāuzliek kaut kas auksts, lai asinsvadi sašaurinātos.

Vienlaikus nekavējoties jāizsauc ātrā palīdzība, lai mediķi pēc iespējas ātrāk nokļūtu pie cietušā – ja pacientam sāksies anafilaktiskais šoks, asinsspiediens strauji kritīsies, un iespējams letāls iznākums.

Odžu sakostos pacientus slimnīcā glābj ar specifiskām zālēm vai – smagos gadījumos – ar asins pārliešanu.

Latvijā vienīgās sastopamās indīgās čūskas ir odzes. Un tās cilvēkam tīši neuzbruks. Gluži pretēji, čūska cenšas izvairīties no tikšanās ar cilvēku un aizbēgt.

Tāpēc pašiem cilvēkiem nāktos uzmanīties, neiztraucēt čūsku, pēkšņi parādoties. Piemēram, ja gribat apsēsties mežā uz celma, paskatieties, vai uz tā jau neatpūšas čūska.

Rīgas Zooloģiskā dārza speciālists Māris Lielkalns pastāstīja, ka čūskām nepatīk nopļauti zālāji, toties tām nav ne mazāko iebildumu pret pārtikas atkritumiem un komposta kaudzēm, kur, iespējams, mīt peles. Bez tam čūskas mīt dīķos.

Ar čūsku cilvēki pārsvarā sastopas mežos un pļavās. Protams, zālē odzi ir viegli pamanīt un nobiedēt.

Pēc temata

Sasildīt čūsku un attīrīt karmu: Naga Pančami svētki Indijā
Japānis aicina uz tasīti kafijas čūsku kompānijā
Meitene no Armaviras dod priekšroku čūskām, nevis lellēm
Tagi:
čūska, Latvija

Galvenie temati