09:32 18 Septembris 2020
Tiešraide
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Latvijā
Saņemt īso saiti
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
44

Kopumā izglītības reforma ietekmēs divus ar pusi tūkstošus nacionālo mazākumtautību privātskolu audzēkņus.

RĪGA, 29. novembris – Sputnik. Izglītības reforma, kas paredz, ka vispārējo izglītību privātās mācību iestādēs varēs iegūt tikai valsts valodā, ietekmēs 18 nacionālo mazākumtautību privātskolas, vēsta TVNet.

Latvijas Satversmes tiesa atzinusi par likumīgu pilnu izglītības pāreju uz mācībām latviešu valodā, tostarp arī nacionālo mazākumtautību privātskolās. Saskaņā ar lēmumu, kaut arī grozījumi ierobežo šīs iedzīvotāju grupas tiesības, tas tiek darīts "Latvijas iedzīvotāju vairākuma interešu aizsardzībai".

Saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas apkopotajiem datiem 2018./2019. mācību gada sākumā Latvijā bija reģistrētas 58 privātas vispārējās izglītības iestādes, kuras sniedz pamatizglītības un vidējās izglītības pakalpojumus, un pāreja uz mācībām latviešu valodā ietekmēs trešo daļu no tām.

Desmit skolās no 58 mācību process notiek krievu valodā: Rīgas Tehnolingvistiskā ģimnāzija, vidusskola "Innova" un skola "Templum", skola LATREIA, pamatskola "Maksima", Rīgas ģimnāzija "Maksima", Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolas vidusskola "Premjers", vidusskola "Norma", ebreju vidusskola "Habad" un Rīgas vispārizglītojošā vidusskola "Evrika".

Tāpat Latvijā pastāv astoņas privātskolas, kurās mācības notiek bilingvāli – gan krievu, gan latviešu valodā: pamatskola "Universum", Rīgas 1. privātā tālmācības vidusskola, Rīgas 1. vidusskola, vidusskola RIMS, vispārējās izglītības iestāde "Mīlestības māja", vidusskola "Klasika", "Laisma" un "Citruss", kā arī Eiropas Tālmācības vidusskola.

Saskaņā ar aģentūras LETA aprēķiniem, kopumā izglītības reforma ietekmēs 2 389 skolēnus.

Turklāt Latvijas skolēni varēs turpināt mācības angļu, franču un vācu valodās skolās, kur mācību programma tiek īstenota atbilstoši Izglītības likumā noteiktai procedūrai.

Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)

Pēc temata

Aug jauna Latvijas nīdēju paaudze? Kāpēc tas nav kauns – runāt krieviski
Sodi līdz 5 tūkstošiem eiro: ko krieviem Latvijā gatavo "civilie valodnieki"
Latvijas krievi atteicās pakļauties varasiestādēm: paziņots par gatavību boikotēt skolas
KF par nacionāļu plāniem: Tālāk latviskos mazbērnu novietnes un dzemdību namus?
Krievija atradusi iespēju aizsargāt krievu valodu Baltijas valstīs

Galvenie temati