14:15 04 Jūnijs 2020
Tiešraide
  • USD1.1194
  • RUB77.0055
Latvijā
Saņemt īso saiti
75

Pēc ekspertu somām, tuvākajā laikā pieprasījums pēc darbiniekiem nesamazināsies, taču darba devēji nemeklē itin visas profesijas.

RĪGA, 6. novembris – Sputnik. Nodarbinātības Valsts aģentūra (NVA) publicējusi datus par pieprasījumu darba tirgū šī gada beigām – nākamā gada sākumam. Spriežot pēc aptaujas, kurā piedalījās 2 660 darba devēji firmās ar pieciem un vairāk darbinieku, tuvākajā laikā pieprasījums pēc darbiniekiem nesamazināsies.

Biznesmeņi sagaida, ka palielināsies vakanču skaits un joprojām būs jūtams kvalificēta darbaspēka trūkums. Šeit Ekonomikas ministrijas prognozes sakrīt ar darba devēju redzējumu: pieprasījums pēc darbaspēka tikai pieaugs kaut vai tāpēc, ka iedzīvotāju skaits turpina samazināties.

Tikai 7% uzņēmēju tuvākajā laikā plāno aizstāt esošos darbiniekus ar jauniem, kopumā darbaspēka trūkst: tikai 50% aptaujāto darba devēju bija pilnībā nokomplektēts darbinieku štats.

Pēc darba devēju domām, vislielākā aktivitāte būs vērojama preču un pakalpojumu profesiju grupā, sevišķi veikalu pārdevēju un pārdevēju palīgu amatos. Tāpat ir nepieciešamu speciālisti un vecākie speciālisti.

Svarīgāko iemaņu vidū darba devēji minēja: valsts valodas zināšanas, komunikācijas prasmes, krievu valodas zināšanas, prasme strādāt ar datoru.

Pusē šobrīd esošo vakanču ir nepieciešams šāds zināšanu un prasmju kopums: organizatoru/vadības spējas plus angļu valodas zināšanas, kā arī prasmes strādāt ar Microsoft Office.

Pēc darba devēju domām, kā tika norādīts, visvairāk perspektīvu ir tirdzniecības un pakalpojumu nozarē: 22% visu ieplānoto darbavietu 2019. gadā veidoja tieši šo nozaru pārstāvji. Liela loma tajā bijusi jaunu veikalu atvēršanai. Piemēram, "Akropole" vien nodrošina 1500-1800 darbavietas. Un drīzumā tirgū izies arī Lidl.

Un vēl viena tendence. 2019. gadā visātrāk samazinājās pieprasījums pēc tādām profesiju grupām, kā vadītāji, apkalpojošais personāls (šeit ietilpst gan sekretāri, gan biroja tehnikas operatori un tml.), nekvalificētas profesijas (mājstrādnieces, logu mazgātāji, gludinātāji un tml.), kvalificēti darbinieki un amatnieki (metālapstrādē un mašīnbūvē nodarbinātie un tml.).

Pēc temata

Teju puse reemigrantu izskata iespēju atkārtoti aizbraukt no Latvijas
Tauta stiepjas pēc bruģakmeņa: vai Latvijā būs sprādziens sociālās netaisnības dēļ
Saeimas deputāte: Latvijas reālā ekonomika ir bēdīgā stāvoklī
Iedzīvotāju materiālā stāvokļa vērtējums atkal pasliktinājies

Galvenie temati