07:53 21 Oktobris 2020
Tiešraide
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Latvijā
Saņemt īso saiti
41

Eiropas Komisija iesaka ieguldīt līdzekļus valsts attīstībā, palielinot finansējumu zinātnei, savukārt Latvijā skolotājiem nepalielina algas.

RĪGA, 3. oktobris – Sputnik. Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) nosūtījusi Eiropas Komisijai (EK) un Eiropas Parlamenta deputātiem vēstuli, kurā tiek uzsvērts, ka 2020. gada budžetā ieplānotais valsts finansējums izglītības un zinātnes nozarei ir nepietiekams, raksta BB.lv.

"Vēstulē LIZDA akcentē, ka jau gadiem Latvijā netiek pildītas Izglītības likuma, Augstskolu likuma un Zinātniskās darbības likuma normas, kas paredz finansējuma pieaugumu izglītībai un zinātnei, tādejādi netiek pildītas arī EK rekomendācijas par finansējuma palielināšanu izglītībā un pētniecībā," paskaidroja LIZDA sabiedrisko attiecību speciālists Guntis Meisters.

LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga paskaidroja, ka budžeta veidošanā pirmām kārtām jāņem vērā spēkā esošie Latvijas normatīvie akti.

"Nedrīkst pieļaut tiesisko nihilismu. Būtiski, ka arī EK vairākus gadus pēc kārtas rekomendē ieguldīt finansējumu valsts attīstībā, piešķirot vairāk finansējumu zinātnei. Jācer, ka EK rūp tās statuss, loma un prestižs, un ka stingrāk sekos savu vairākkārtējo rekomendāciju izpildei Latvijā," uzsvēra viņa.

LIZDA uzskata, ka EK jāiniciē diskusijas ar Latvijas valdību ikgadējā un vidējā termiņa budžeta saskaņošanas procesā.

Izglītības likums paredz, ka pedagoga mēnešalga par vienu likmi nedrīkst būt mazāka, nekā noteikts pedagogu darba atalgojuma paaugstināšanas grafikā, kuru apstiprinājis Ministru kabinets attiecīgajā laika periodā. Tas nozīmē, ka nākamgad skolotāju minimālajai algai ir jāpalielinās par 40 eiro un jāsasniedz 790 eiro.

Taču 2020. gada budžeta projektā nauda skolotāju algu palielinājumam nav paredzēta. Vienīgā piedāvātā metode rast līdzekļus – pārstāt apmaksāt 1.-4. klašu skolēnu pusdienas no Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta – izraisīja sašutumu gan pašvaldībām, kurām piedāvāja apmaksāt pusdienas no sava budžeta, gan skolotājiem, kurus neapmierina tas, ka viņu intereses nostāda pretstatā ar bērnu interesēm.

Pēc temata

Jaunā mācību gada priekšvakarā skolās trūkst 500 pedagogu
Nav ko sūdzēties par algām: Baltkom klausītājs "nokauninājis" skolotājus
Latvija atvadīsies no izglītības ministra? Pedagogus sadusmojusi atteikšanās celt algas
Latvijas skolotāji gatavojas streikot

Galvenie temati