12:15 22 Janvāris 2021
Tiešraide
  • USD1.2158
  • RUB89.6369
Latvijā
Saņemt īso saiti
178

Salaspils koncentrācijas nometnes atbrīvošanas 75.gadadienai veltītajā ceremonijā piedalījās diplomāti no Krievijas, Azerbaidžānas un Baltkrievijas, sabiedriskie darbinieki un veterāni no Latvijas.

RĪGA, 30. septembris — Sputnik. Svētdien, 29.septembrī Salaspils memoriālā kompleksa teritorijā notika Salaspils koncentrācijas nometnes atbrīvošanas 75.gadadienai veltīta ceremonija. Par to savā lapā Facebook pastāstīja Krievijas vēstniecība Latvijā.

Ceremonijā piedalījās Krievijas Federācijas Ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijas Republikā Jevgeņijs Lukjanovs, Krievijas, Azerbaidžānas un Baltkrievijas vēstniecību diplomāti, kā arī Latvijas sabiedrisko un veterānu organizāciju pārstāvji.

Посол России в Латвии Евгений Лукьянов на памятной церемонии, посвященной 75-й годовщине освобождения концентрационного лагеря в Саласпилсе
© Sputnik / Sergey Melkonov
Krievijas Federācijas Ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijas Republikā Jevgeņijs Lukjanovs Salaspils koncentrācijas nometnes atbrīvošanas 75.gadadienai veltītajā ceremonijā

Diplomāti un veterāni nolika vainagus un ziedus Salaspils memoriālā kompleksa teritorijā, ar klusuma brīdi godināja nacistu koncentrācijas nometnē nomocīto upuru piemiņu.

Piemiņas ceremonijas otrā daļa notika Veco garnizona kapu teritorijā, kur kara gados nacisti slēpa Salaspils koncentrācijas nometnes gūstekņu mirstīgās atliekas.

Церемония на Гарнизонном кладбище в Саласпилсе.
© Sputnik / Sergey Melkonov
Ceremonija Garnizona kapos Salapilī

""Aiz šiem vārtiem vaid zeme". Šajā dienā, pirms 75 gadiem, padomju karavīri atbrīvoja Salaspils koncentrācijas nometni," teikts Krievijas vēstniecības Latvijā publikācijā Facebook.

Diemžēl, tāpat kā pērn, piemiņas ceremoniju ar savu klātbūtni nepagodināja Saeimas deputāti un Rīgas domes pārstāvji. Tiesa, jāpiebilst, ka pasākumā ieradās trīs cilvēki no Salaspils domes.

Jāpiebilst, ka šogad Latvijas vadība ignorēja arī ziedu nolikšanas ceremoniju Salaspils memoriālā 11.aprīlī, Starptautiskajā fašistisko koncentrācijas nometņu gūstekņu atbrīvošanas dienā.

Tolai Latvijas Antifašistiskās komitejas līdzpriekšsēdētājs Josifs Korens intervijā Sputnik Latvija paskaidroja, ka Latvijas vadības lēmums neapmeklēt ceremoniju Salaspilī ir likumsakarīgs. Viņš atgādināja, ka varasvīri ieradušies Salaspilī tikai vienu reizi, atjaunotās ekspozīcijas atklāšanā. Šajā pasākumā Salaspils koncentrācijas nometne tika attainota teju vai kā atpūtas vieta. Koncentrācijas nometnes šausmas jaunajā ekspozīcijā atainotas visai relatīvi.

Korens ieteica atstāt uz varasvīru sirdsapziņas lēmumu neapmeklēt ceremoniju, tomēr jāpiemin vēl viens Korena izteikums.

Runājot par to, ka Latvijā pastāvīgi vērojami mēģinājumi reabilitēt un pacelt varoņu kārtā visus, kas kalpoja Hitleram latviešu Waffen SS leģionā, Korens, norādīja: tie, kas cenšas pasludināt leģionārus par nacionālajiem varoņiem un neatkarības cīnītājiem, it nemaz nedomā par to, ka nebūtu ne Latvijas, ne latviešu, ja būtu uzvarējis spēks, par kuru karoja esesieši.

Памятная церемония, посвященная 75-й годовщине освобождения концентрационного лагеря в Саласпилсе.
© Sputnik / Sergey Melkonov
Salaspils koncentrācijas nometnes atbrīvošanas 75.gadadienai veltītā ceremonija

Ziedi pie memoriāliem civiliedzīvotāju nometnē un Stalag, kur bija ieslodzīti karagūstekņi, tāpat kā vecajos Garnizona kapos, notiek ik gadu septembra pēdējā svētdienā.

Церемония, посвященная 75-й годовщине освобождения концентрационного лагеря в Саласпилсе.
© Sputnik / Sergey Melkonov
Salaspils koncentrācijas nometnes atbrīvošanas 75.gadadienai veltītā ceremonija

Pēc temata

Laimīga koncentrācijas nometne. Bērniem paveicies – viņi nokļuva Salaspilī
Jaunie Salaspils varoņi: apkaunojošs nāves nometnes vēstures pārrakstīšanas mēģinājums
Salaspils jaunākā vēsture: "tagad šī zeme ir apkaunota līdz pēdējam"
Nav atlicis nekas: Rīgā nojaukta padomju karagūstekņu nometnes ēka

Galvenie temati