09:13 31 Maijs 2020
Tiešraide
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Latvijā
Saņemt īso saiti
38

Latvijā virzās uz priekšu pašvaldību reforma. Tās īstenošanā piedalās pat iedzīvotāji, un pienācis laiks padomāt, kā mainīt nodokļu iekasēšanas sistēmu.

RĪGA, 29. augusts – Sputnik. Apkārtējās vides un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce uzskata, ka administratīvi teritoriālās reformas īstenošanā jau pusceļš ir noiets, vēsta Mixnews.lv.

Pūce pastāstīja, ka 114 pašvaldībās veiktas konsultācijas, kurās saņemti ierosinājumi un iebildumi. Rezultātā sagatavots pārskats valdībai.

Pūce norādīja, ka procesā netieši piedalījušies arī iedzīvotāji – viņi zvana, raksta vēstules, uzdod konkrētus jautājumus, kam ministrija cenšas rast atbildes.

Pašvaldību iedzīvotāju teiktais arī tiek ņemts vērā reformas gaitā, ja viņu pretenzijas un ierosinājumi ir pamatoti.

Pūce norādīja, ka tagad jāmaina pašvaldību nodokļu iekasēšanas sistēma.

Ministrs paskaidroja, ka Latvija ir starp valstīm, kuru pašvaldības ir daudzfunkcionālas. Tās sniedz sociālos pakalpojumus, izglītību, apkalpo tranporta tīklu. Jo lielākas ir pašvaldību funkcijas, jo lielāki resursi tām nepieciešami.

Pēc Pūces domām, pašvaldības ienākumiem jābūt atkarīgiem no tās rīcībā esošajām darba vietām, taču pagaidām tas ir tikai viņa viedoklis. Arī grozījumi nodokļu jomā vēl ir jāapspriež.

Iepriekš Pūce atklāja, ka pašvaldības visvairāk raizējas par pakalpojumu pieejamību, ceļu infrastruktūru un savu interešu pārstāvniecību. Viņš atzīmēja, ka lielākā daļa pašvaldību pārstāvju iebilst pret reformu. Tiesa, politiķis uzsvēra: tas nenozīmē, ka reforma tiks atcelta.

Jāpiebilst, ja administratīvi teritoriālā reforma, ko Saeima atbalstīja martā, ir viena no Krišjāņa Kariņa valdības prioritātēm.

Pagaidām Latvijā ir 119 pašvaldības. VARAM plāns paredz atstāt tikai 36. Pie tam virkne pašvaldību kategoriski iebilst pret saplūšanu ar kaimiņu novadiem – tās dotu priekšroku citiem variantiem vai agrākā statusa saglabāšanai.

Konsultācijas ar pašvaldībām turpināsies līdz 2019.gada septembrim.

Pēc temata

Lielākā apspriešana Latvijas vēsturē: iedzīvotājiem pajautās par reģionālo reformu
Kariņš: novadu reforma nāks par labu iedzīvotājiem
Valainis: Pūces novadu reformu citi ministri neatbalsta
Pūce: pēc novadu saplūšanas tiks samazināts pašvaldību darbinieku skaits

Galvenie temati