13:46 24 Februāris 2020
Tiešraide
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Latvijā
Saņemt īso saiti
42

Neattīrīti notekūdeņi noplūduši Krievupē Garkalnes novadā, līdz kāds vietējais iedzīvotājs piezvanīja Valsts vides dienestam.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Līgo priekšvakarā kādam Garkalnes iedzīvotājam radās aizdomas par ūdens tīrību Krievupē, vēsta Rus.lsm.lv.

Garkalnes iedzīvotājs, kura vārds netika nosaukts, konstatējis, ka no caurules Krievupē nokļūst neattīrīti notekūdeņi. Viņš nekavējoties vērsās Valsts vides dienestā, taču iestāde nesteidza risināt ārkārtas situāciju.

Kamēr dienests "apāva kājas", notekūdeņi turpināja nest netīrumus upē, kur peldējās cilvēki – neviens nebija viņus brīdinājis par notikušo.

Atzīmēts, ka pašvaldības uzņēmuma "Garkalnes komunālserviss" attīrīšanas iekārtas atrodas pašā upes krastā. Kamēr vides aizsardzības inspektors neieradās mazās ekoloģiskās katastrofas vietā, uzņēmums neko neuzsāka, un fekālijas turpināja ieplūst Krievupē. Nav precīzi zināms, cik ilgi tas viss turpinājies.

Noskaidrojās, ka attīrīšanas stacijā aizsērējis sūknis. Tiesa, "Garkalnes komunālserviss" vadītājs Harijs Lieljuris apgalvoja, ka fekālijas upē neesot nokļuvušas. Vēl vairāk, par sūkņa bojājumu vainojami paši Garkalnes iedzīvotāji, kuri nevērīgi noskalojuši kanalizācijā dažādus sadzīves priekšmetus.

Valsts vides dienests, neatradis nekādus pārkāpumus, nostājās uzņēmuma pusē. Inspektors Kalvis Avotiņš uzskata, ka notikusi vienkārša avārija, un nekādas ļaunprātības nav novērojamas.

Pie tam, pēc speciālistu domām, Krievupe pati tikšot galā ar piesārņojumu. Netīrumi taču tajā vairs neieplūst. Bojājums ir novērsts.

Tikai kafija un zāles

Iepriekš Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs un Latvijas hidroekoloģijas institūts veica ūdens sastāva analīzi valsts upēs un jūrā. Ūdens augšējos slāņos pētnieki konstatēja nevis netīrumus, bet gan veselu spektru farmaceitisko līdzekļu, kā arī kofeīnu.

Speciālisti uzsvēra, ka tāds zāļu spektrs līdz ar kafiju nevienam par labu nenāk. Meteoroloģijas centra speciālisti uzsvēra, ka tas ir jauna veida piesārņojums, un tas negatīvi ietekmē cilvēku un dzīvnieku veselību. Tiesa, neskatoties uz to, ka šis fakts ir labi zināms, līdz šim nav veikti detalizētāki pētījumi, uz kuru pamata būtu iespējams izstrādāt konkrētus pasākumus vides aizsardzībai.

Pēc temata

Mangāns, dzelzs, nitrāti: kur Latvijā krāna ūdeni labāk nedzert
Lauku iedzīvotāju akās izsīkst dzeramais ūdens
UNESCO ziņojums: cilvēkiem visā pasaulē vajadzīgs dzeramais ūdens
Ūdens Latvijā ir nāvīgi bīstams un nav cilvēkiem piemērots

Galvenie temati