10:28 15 Maijs 2021
Tiešraide
  • RUB89.4671
  • USD1.2123
  • RUB89.6216
Latvijā
Saņemt īso saiti
121

Latvijas ebreju kopiena saņēma no Ģenerālprokuratūras Herberta Cukura krimināllietas materiālus.

RĪGA, 18. marts — Sputnik. Sputnik Latvija redakcijai kļuvis zināms, ka Latvijas Ebreju kopiena saņēmusi no Ģenerālprokuratūras krimināllietas materiālus par Herberta Cukura lomu Latvijas ebreju masveida iznīcināšanā Otrā pasaules kara gados.

Tuvāko nedēļu laikā Ebreju kopiena iepazīsies ar materiāliem un sniegs savu vērtējumu.

2006. gadā Ģenerālprokuratūra uzsāka izmeklēšanu pēc Latvijas Krimināllikuma 71. panta – "genocīds". Pēc trīspadsmit gadiem lieta tika izbeigta. Pēc Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora Monvida Zelča teiktā, Cukura darbībās netika konstatēts noziedzīgā nodarījuma sastāvs.

No Krievijas, Vācijas un Brazīlijas saņemtajos materiālos (pēc prokurora apgalvojumiem, Izraēla no sadarbības atteikusies), nav atrasti pierādījumi tam, ka Cukurs būtu saistīts ar genocīdu.

Pirmskara Latvijā pazīstamais lidotājs Herberts Cukurs 1941. gadā brīvprātīgi pievienojās Arāja komandai - latviešu policijas dienesta SD vienībai, kas nodarbojās ar ebreju iznīcināšanu. Viņš bija atbildīgs par vienības transportu un ieroču noliktavu, kā arī bija sakaru virsnieks – uzturēja pastāvīgu kontaktu ar vācu militāro administrāciju.

Vairāk nekā trīs simti Arāja komandas locekļu tika notiesāti PSRS, bet pašam Viktoram Arājam Rietumvācijas tiesa 1979. gadā piesprieda mūža ieslodzījumu, viņš nomira cietumā. Herbertu Cukuru 1965. gadā  Urugvajā likvidēja Izraēlas specdienesta "Mossad" darbinieki.

Ģenerālprokuratūras lēmums atklāj plašas iespējas Cukura figūras tālākai glorifikācijai Latvijā, pārvēršot to par nacionālo varoni. Cukura meita Antinea Doloresa Cukurs-Risoto uzskata to par tēva reabilitāciju, tāpēc viņa nolēmusi atsākt cīņu par tiesībām pārapbedīt viņu Brāļu kapos Rīgā.

Pēc temata

Cukura lieta ir slēgta: "latviešu varoni" var apglabāt Brāļu kapos
Cukurs ir nemirstīgs: "Rīgas bende" sekmīgi reabilitēts
Latvija – mazā Ukraina, tāpēc tai atļauts viss: Lindermans par tarānu pret krieviem
Muzeja "Ebreji Latvijā" direktors: Cukuram nav vietas Brāļu kapos

Galvenie temati