12:47 26 Maijs 2020
Tiešraide
  • USD1.0910
  • RUB78.2874
Latvijā
Saņemt īso saiti
119

Par mobila telefona lietošanu pie stūres, nepiesprādzētu drošības jostu un drošas distances neievērošanu tagad uzliks jaunus bargākus sodus.

RĪGA, 5. jūlijs – Sputnik. Ceturtdien, 5. jūlijā, spēkā stājās jaunie Administratīvo pārkāpumu kodeksa grozījumi, kuri pastiprinās sodus vadītājiem par vairāku ceļu satiksmes noteikumu neievērošanu, vēsta Tvnet.lv.

Saskaņā ar policijas datiem mobila telefona izmantošana pie stūres ir viens no izplatītākajiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem Latvijā. Policisti ziņo, ka pēdējo 6 mēnešu laikā vien tika sastādīti 1 744 protokoli par šo administratīvo pārkāpumu. 

Tagad vēlme uzrakstīt īsziņu, ieskatīties sociālajos tīklos, vai vienkārši parunāt pa telefonu bez "brīvo roku" sistēmas izmantošanas vadītājam izmaksās no 25 līdz 100 eiro. Iepriekš šādi pārkāpumi tika sodīti ar 15 eiro sodu. Notvert vadītāju, kurš pie stūres novērš uzmanību telefonam, var ne tikai ceļu policists, bet arī kamera, kura nofotografēs pārkāpēju.

Par nepiesprādzētu drošības jostu vai pārvietošanos bez aizsargķiveres, ja runa ir par braukšanu ar motociklu, kā arī par nepiesprādzētu pasažieri vai pasažieri bez ķiveres, vadītājam var tikt izteikts brīdinājums vai arī viņu sodīs ar sodu no 30 līdz 70 eiro. iepriekš maksimālā soda summa par šiem pārkāpumiem sastādīja 30 eiro.

Sods par drošas distances vai intervāla neievērošanu arī ir pieaudzis. Līdzšinējo 15 eiro vietā šāda pārgalvība tagad izmaksās no 25 līdz 140 eiro. Tiesa, vēl pastāv iespēja iztikt ar brīdinājumu.

Iepriekš Saeimas Juridiskās komisijas referents Gunārs Kūtris stāstīja, ka sodu palielināšanas mērķis par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem nav tik lielā mērā saistīts ar valsts budžeta papildināšanu, cik ar drošības veicināšanu uz ceļiem.

Kūtris apgalvoja, ka ceļu pārkāpumu statistika nav mierinoša, un ka bieži šie pārkāpumi izvēršas nepatikšanās ne vien pašam pārkāpējam, bet arī citiem satiksmes dalībniekiem.

Tāpat viņš stāstīja par to, ka jaunajos Administratīvo pārkāpumu kodeksa grozījumos paplašināts jēdziens agresīva braukšana. Šajā jēdzienā tika iekļauta asa bremzēšana, ja to neprasa situācija uz ceļa, braukšana uz mopēda, tricikla vai kvadricikla aizmugurējām riepām un apzināta driftēšana uz koplietošanas ceļiem. Sodu par šiem pārkāpumiem paaugstināt netika plānots, tā summa joprojām sastāda no 70 līdz 280 eiro.

Pēc temata

Autovadītājiem Latvijā draud sods – 100 eiro par Facebook lasīšanu pie stūres
2016. gadā par radaru konstatētiem pārkāpumiem tika savākti gandrīz 4 miljoni eiro
Valsts policija: radari nav samazinājuši ātruma režīma pārkāpumu skaitu

Galvenie temati