10:25 17 Februāris 2019
Tiešraide
  • USD1.1260
  • RUB75.0816
Kartupeļu ražas savākšana

Latvijas iedzīvotāji ēd ar notekūdeņu dūņām mēslotus dārzeņus

© Sputnik / Константин Чалабов
Latvijā
Saņemt īso saiti
67

Dārzeņi varētu izraisīt zarnu infekciju epidēmiju Latvijā: lauksaimniecībā izmantotās notekūdeņu dūņas satur patogēnas baktērijas.

RĪGA, 19. jūnijs — Sputnik. Patogēnas, infekcijas izraisošās baktērijas atrodas lauksaimniecībā izmantoto notekūdeņu dūņu sastāvā, kas tiek izmantotas kā mēslojums, vēsta Grani.lv.

Latvijas Atkritumu pārstrādātāju asociācijas ekspertu analīzes liecina: Latvijā baktēriju skaita rādītāji lauksaimniecības dūņās vairākas reizes pārsniedz normas, kuras Eiropas komisija iesaka kompostam un digestātam.

Pēc lauksaimniecības uzņēmuma Sabiedrība Mārupe vadītāja Modra Spuģa sacītā, Latvijas fermeri izmanto šīs bīstamās dūņas burkānu, kartupeļu un kukurūzas sējumu mēslojumam.

Stārķi
© Sputnik / Константин Чалабов

Šāds mēslojums apdraud ne vien dārzeņu lietotāju veselību, bet arī pašus lauksaimniekus. Patogēnās baktērijas var kļūt par neizskaidrojamu zarnu infekciju uzliesmojumu iemeslu.

Tiek atzīmēts, ka šobrīd spēkā esošie noteikumi pieprasa noteikt notekūdeņu nogulsnē tikai smago metālu saturu un vēl dažus rādītājus, taču bakterioloģiskais piesārņojums nav to vidū.

Lai ar ko Latvijas fermeri arī nelaistītu dārzeņus, lētāki tie nekļūst. Šī gada februārī tika ziņots, ka Latvijā dārzeņi ir dārgāki, nekā Lietuvā un Igaunijā. Ievērojami samazināt Latvijas dārzeņu vērtību nav palīdzējusi arī PVN pazemināšana no 21% līdz 5%.

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Inguna Gulbe toreiz skaidroja, ka Lietuvā dārzeņi, augļi ir lētāki, jo tā atrodas tuvāk dienvidiem un ar labvēlīgāku klimatu, nekā Latvija, savukārt Igaunijā šo produktu zemā cena skaidrojama ar to pazemināto kvalitāti, salīdzinot ar Latvijā audzētajiem.

Pēc temata

Rīdziniece pārmet ārstiem informācijas noklusēšanu par bīstamu infekciju bērnudārzā
Ēdiet dārzeņus, dzeriet kafiju un staigājiet kājām: dzīve Latvijā kļuvusi dārgāka
Dārzeņi Latvijā ir dārgākie Baltijā – PVN samazināšana nav līdzējusi
Lai ēd to, kas ir: ES atzīts "produktu aparteīda" fakts

Galvenie temati