01:23 03 Aprīlis 2020
Tiešraide
  • USD1.0906
  • RUB85.8405
Latvijā
Saņemt īso saiti
170

Savos ieteikumos Brisele atzīmēja, ka Latvijas valdībai ir jācenšas samazināt sabiedrībā vērojamā nevienlīdzība. Ieteikts arī samazināt valsts budžeta deficītu un celt valsts pārvaldes sistēmas efektivitāti.

RĪGA, 24. maijs — Sputnik. Eiropas Komisija no jauna kritizēja Latviju jautājumā par veselības aprūpes reformu, kā arī norādīja uz pārlieku smagu nodokļu slogu cilvēkiem, kuri saņem mazas algas, informēja Latvijas radio ziņu dienests.

EK jau vairākus gadus pievērš uzmanību ES valstu iedzīvotāju nevienlīdzības mazināšanai. Baltijas valstīs iedzīvotāju bagāto un nabago slāņu ienākumu starpība ir viena no lielākajām Eiropā. EK iesaka Latvijai noteikt citas nodokļu bāzes, nevis aplikt ar nodokļu slogu zemo algu saņēmējus.

Tāpat Eiropas Komisija ieteikusi nodrošināt ciešāku saikni starp izglītības sistēmas piedāvājumu un pieprasījumu darba tirgū, kā ari uzlabot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību. Šajā kontekstā uzsvērts, ka jaunā veselības aprūpes reforma var pasliktināt atsevišķu iedzīvotāju kategoriju stāvokli. Valsts finansējamo medicīnisko pakalpojumu sasaiste ar sociālajām iemaksām var novest pie tā, ka daļa iedzīvotāju zaudēs piekļuvi pilnam veselības pakalpojumu spektram.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Valdis Dombrovskis pauda, ka veselības aprūpes reforma ietver zināmu risku mazināt medicīnisko pakalpojamu pieejamību dažu kategoriju iedzīvotājiem. EK iesaka uzlabot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, teica politiķis.

Viņš atzina, ka nav viegli atrast līdzsvaru starp atbalstu trūcīgajiem iedzīvotāju slāņiem un budžeta deficīta samazināšanu, tāpēc ir svarīgi cīnīties pret ēnu ekonomiku: daudzi Latvijas iedzīvotāji nemaksā nodokļus, tāpēc budžets ir visai mazs.

Dombrovskis piebilda, ka Latvijas gadījumā nodokļu ienākumi procentos no IKP veido vienu no zemākajiem rādītājiem ES, un norādīja, ka tādā situācijā ir grūti finansēt nozares nepieciešamajā apjomā.

Briselē uzskata, ka Latvijas valdībai citastarp jāpievērš uzmanība arī valsts aparāta efektivitātes celšanai, arī pašvaldību līmenī. EK ieteica Latvijai arī turpināt uzņēmumu bankrotēšanas procesa pilnveidošanu.

Pēc temata

Bijušais rīdzinieks: Latvija novesta nabadzībā, taču problēma ir nacionālais jautājums
VID pastāstīs par to, kā jūs ietekmēs nodokļu reforma
Latvija ir ES autsaiders pēc nabadzības riska bezdarbnieku vidū
Eurostat: Latvijā uz nabadzības robežas dzīvo 610 tūkstoši cilvēku
VID uzkrāvis parādus godīgo nodokļu maksātāju plecos

Galvenie temati