04:18 28 Februāris 2020
Tiešraide
  • USD1.0964
  • RUB72.1052
Latvijā
Saņemt īso saiti
27

Šī gada trešajā ceturksnī iekšējo kopproduktu ietekmēja izaugsme rūpniecībā, celtniecībā un pakalpojumu sektorā.

RĪGA, 31. oktobris — Sputnik. Saskaņā ar pirmajiem Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, valsts IKP trešajā ceturksnī pieaudzis par 5,8%, salīdzinot ar attiecīgu periodu pērnajā gadā.

Ņemot vērā sezonas un kalendāro faktoru novēršanu, šis rādītājs palielinājies par 6,2%.

​No jūlija līdz septembrim IKP ietekmēja rūpniecības izaugsme par 8%, celtniecības izaugsme par 23% un pakalpojumu nozares izaugsme par 4%, tostarp, mazumtirdzniecībā par 5%. Produktu nodokļos saņemts par 4% vairāk, nekā pērn.

2017. gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar otro, IKP palielinājies par 1,5%.

Atšķirības prognozēs

Februārī Eirokomisija prognozēja Latvijas IKP pieaugumu šogad 2,8% līmenī. Neskatoties uz to, jau pirmajā ceturksnī Latvijas ekonomika nodemonstrēja vienu no ievērojamākajiem IKP izaugsmes tempiem eirozonā — 1,6%. pēc Eurostat datiem, valsts šajā rādītājā piekāpusies tikai Rumānijai (1,7%), apsteidzot Lietuvu (1,4%) un Igauniju (0,8%). Visu eirozonas valstu IKP pieaugums sastādīja 0,6% ceturksnī.

Iepriekš globālā reitinga aģentūra Standard & Poor's nomainīja prognozi Latvijas ekonomikai no "stabila" uz "pozitīvu". Privātais patēriņš palielinās līdz ar algu un reālo ienākumu palielināšanos, investīcijas uzņem ātrumu, pateicoties eirofonda plūsmas paplašināšanās, savukārt stabils ārējais pieprasījums sekmēs eksporta palielināšanu. Šādos nosacījumos līdz 2018. gada beigām IKP ir jāpalielinās līdz 4%.

Taču aģentūra prognozē IKP palielināšanās apstāšanos līdz 3% 2019. un 2020. gadā, kas saistīts ar iedzīvotāju samazināšanos un darba spēka trūkumu.

Gala rezultāti par precizētu IKP apjomu un tā izmaiņām trešajā ceturksnī CSP publicēs 30. novembrī.    

Pēc temata

Latvija plāno līdz 2020. gadam tērēt veselības aprūpes finansējumam 4% no IKP
Tikai 2% Latvijas iedzīvotāju ir apmierināti ar valsts ekonomiku
Krievijas Dzelzceļu kompānija atsakās vest kravas uz Latvijas ostām
Latvijas Bankas vadītājs brīdina par kritisku situāciju ekonomikā

Galvenie temati