07:21 30 Oktobris 2020
Tiešraide
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Latvijā
Saņemt īso saiti
54

Vairāk nekā desmit tūkstoši cilvēku parakstījuši petīciju ar piedāvājumu samazināt PVN likmi veselīga uztura pārtikai līdz 5% un paaugstināt PVN neveselīga uztura pārtikai līdz 31% līdzšinējo 21% vietā.

RĪGA, 17.maijs — Sputnik. Petīcija par PVN likmes samazināšanu veselīga uztura pārtikai ir saņēmusi vairāk nekā 10 tūkstošus balsu sabiedrības iniciatīvu mājas lapā Manabalss.lv un tiks iesniegta Saeimā.

Konkursa Jaunais vilnis 2013 atklāšana Jūrmalā
© Sputnik / Валерий Левитин

Petīcijas autors Jānis Vanags piedāvā samazināt PVN likmi līdz 5% tādiem veselībai nepieciešamiem un veselīga uztura produktiem kā svaiga gaļa, zivs, piens, kefīrs, biezpiens, olas, pilngraudu produkti, medus, dārzeņi, augļi un ogas, kuri ir audzēti Latvijas klimatiskajos apstākļos.

Kompensēt plānoto nodokļu ienākumus viņš piedāvā ar PVN likmes palielināšanu līdz 31% produktiem, kuri nav nepieciešami ikdienas uzturam, un pārmērīgas lietošanas gadījumā ir kaitīgi: saldināti dzērieni, enerģijas dzērieni, konditorejas cukura izstrādājumi, konditorejas miltu izstrādājumi un visi tie produkti, kuru sastāvā sāls pārsniedz 1,25 g uz 100 g produkta.

Pēc petīcijas autora viedokļa, patērētāji paliks uzvarētājos, jo produkti, kuri ir nepieciešami ikdienas uzturam, kļūs daudz lētāki. Ieguvēji būs arī vietējie uzņēmēji, jo viņu ražotajai produkcijai būs zemāka PVN likme, kā rezultātā palielināsies noieta apjoms.

Petīcija parādījās šajā interneta vietnē 2016.gada februārī, un šī gada aprīlī Zemkopības ministrijas izveidotā darba grupa nonāca pie secinājuma, ka Latvija šobrīd var samazināt PVN likmi svaigiem dārzeņiem, augļiem un ogām par 5%. Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere uzsvēra, ka PVN samazināšana dārzeņiem, augļiem un ogām, ja vien to godīgi ievēros mazumtirdzniecības pārdevēji, paaugstinās Latvijas produkcijas konkurētspēju, iedzīvotāju pirktspēju un, līdz ar to, Latvijā audzēto dārzeņu un augļu pārdošanas apjomus.

Šobrīd Latvijā pārtikas produktu PVN ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā un tas ir 21%, augstāks nodoklis ir tikai Dānijā 25%. Piebildīsim, ka iepriekš Dānijā darbojās akcīze uz saldinātiem dzērieniem, kā arī akcīze produktiem ar augstu tauku saturu, taču abi tika atcelti, jo izrādījās neefektīvi. Dāņi vienkārši sāka pirkt sviestu, saldējumu un gāzētos dzērienus kaimiņvalstīs — Zviedrijā un Vācijā.

Pēc temata

Kučinskis sola nepalielināt PVN
Dūklavs: Latvijā ir jāsamazina PVN dārzeņiem un augļiem
Pārtikas produktu cenas: burkāni varbūt kļūs lētāki, taču piens – diezin vai

Galvenie temati