15:29 03 Decembris 2020
Tiešraide
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Latvijā
Saņemt īso saiti
90

Sociālo iemaksu maksātāju skaits valstī nemitīgi krītas, un gadījumā, ja Latviju pametīs vēl 200 tūkstoši cilvēku, iespējamas grūtības ar pensiju izmaksām.

RĪGA, 16. jūnijs — Sputnik. Valsts  pildīs savas saistības pensionāru priekšā, ja valstī neiestāsies ekonomiskais un demogrāfiskais "šoks", intervijā Latvijas avīze pavēstīja Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietnieks Ingus Alliks.

Viņš uzsvēra, ka bažām nav iemeslu, taču pastāv zināms risks, tāpēc gan politiķiem, gan sabiedrībai kopumā nāktos būt modrībā.

Labklājības ministrijas pārstāvis paskaidroja, ka pensiju sistēmas modelēšanai tiek izmantotas Eurostat prognozes demogrāfiskās situācijas jautājumā.

Cik cilvēki ir pametuši Latviju
© Sputnik / Ekaterina Starova
Cik cilvēki ir pametuši Latviju

"Mums Latvijā gan ar demogrāfiskajām prognozēm līdz šim nav īsti vedies, jo sākotnēji, modelējot sistēmu, netika prognozēts tik liels aizbraucēju skaits," – atzina Alliks.

"Ja vēl par 200 000 samazinātos sociālo iemaksu veicēju skaits, tad varētu rasties problēmas," – atzīmēja  Alliks.

Tomēr viņš piebilda, ka demogrāfiskās prognozes tik drūmu ainu tomēr nerada.

Jāpiebilst, ka darbspējīgo iedzīvotāju skaits valstī nemitīgi krītas. Pēdējo 14 gadu laikā Latviju ir pametuši 238 tūkstoši cilvēku, liecina Ekonomikas ministrijas apkopotie dati. Spēcīgākais emigrācijas vilnis bija vērojams 2009. gadā – uz ārvalstīm devās 125 tūkstoši iedzīvotāju.

Centrālās statistikas pārvaldes dati norāda, ka 2010. gadā Latvijā uz katru pensionāru bija 3,1 persona darbaspējīgā vecumā, šobrīd – 2,7 darbaspējīgie, un 2030. gadā, šis skaitlis varētu sasniegt 2,4 darbaspējīgos uz vienu pensionāru saskaņā ar Eurostat prognozēm.

Minētā prognoze sastādīta, ņemot vērā pensijas vecuma palielināšanos līdz 65 gadiem. LM valsts sekretāra vietnieks norādīja, vidējais mūža ilgums Latvijā pieaug gan sieviešu, gan vīriešu vidū, taču vēl arvien ir vērojama liela atšķirība starp abu dzimumu mūža ilgumu – vīrieši daudz biežāk cieš dažādos negadījumos vai paši sabojā veselību. Vidēji pašlaik cilvēki pavada pensijā 19 gadus.

Ingus Alliks atzina, ka lielākā daļa Eiropas valstu pieliek lielas pūles, lai stabilizētu savu pensiju sistēmu, un šiem mērķiem parasti tiek izmantoti divi instrumenti – pensijas vecuma celšana vai darbaspējīgo cilvēku piesaistīšana savai valstij.

Sputnik parēķināja, ko Latvijā iespējams nopirkt par minimālo pensiju
© Sputnik / Ekaterina Starova
Latvijas pensijas

 

Pēc temata

Pelēkā alga – maza pensija: kā dzīvot bez uzkrājumiem
Liela daļa Latvijas iedzīvotāju iztiek ar 450 eiro mēnesī vai mazāk

Galvenie temati