22:51 14 Aprīlis 2021
Tiešraide
  • USD1.1964
  • RUB90.5504
Baltijā
Saņemt īso saiti
42

Vairāk nekā divi simti Igaunijas kiberspēku jauniesaucamo un karavīru apgūst izdzīvošanas iemaņas un šaušanas prasmi lauka apstākļos.

RĪGA, 17. marts – Sputnik. Ierakumi krēsla vietā, automāts nomainījis klaviatūru: igauņu kiberkareivji jau otro nedēļu iemēģina savus spēkus lauka nometnē bez ierastajiem gadžetiem un aksesuāriem, stāsta Sputnik Meedia.

14. martā Sirgalu poligonā sākās Igaunijas Kiberspēku lauka mācību otrā daļa, kuru gaitā, saskaņā ar armijas preses dienesta paziņojumu, vairāk nekā divi simti jauniesaucamo un karavīru apgūst izdzīvošanas iemaņas un šaušanas prasmi lauka apstākļos, tālu no saviem omulīgajiem kabinetiem.

Ar klaviatūru vien neko daudz neizkarosi

Mācību pirmā nedēļa aizritēja strēlnieku nometnē Nursipalu poligonā, kur kiberkareivji dežurēja un trenējās cīņas apstākļos par apdzīvoto vietu. Manevru dalībnieki apgūst praksē kursos gūtās teotētiskās zināšanas par taktiku kaujā un aizsardzībā, dienā un naktī.

Mācībās plānots stiprināt arī Igaunijas Aizsardzības spēku dažādu veidu vienību karavīru mijiedarbību. Pie saviem datoriem kiberkarotāji atgriezīsies 19. martā, pēc lauka manevru noslēguma.

"Svarīgi, lai vienību komandier varētu praktizēties un uzkrātu pieredzi darbam dažādās situācijās, maksimāli reālistiski imitējot cīņu," kiberkareivju lauka mācības komentēja Štāba un sakaru bataljona komandieris apakšpulkvedis Prīts Averkins.

Viņš konstatēja, ka visiem karavīriem stingri jāievēro drošības prasības un miera laika ierobežojumi, "pie tam nezaudējot intelektu un agresiju, kas vajadzīgi kaujas laukā".

Ar ko nodarbojas Igaunijas kiberspēki

Igaunijas Aizsardzības spēku Kiberspēki nodibināti 2018. gada 1. augustā. To galvenais uzdevums – operācijas kibertelpā, ieskaitot gan kiberaizsardzību, gan kiberuzbrukumus.

Военнослужащий Управления кибервойск Эстонии на полевых учениях
Igaunijas Kiberspēku karavīri lauka mācībās

Pašreizējie plāni paredz, ka kiberspēki būs pilnībā izveidoti līdz 2023. gadam. Tajos jābūt apmēram 300 cilveku, no kuriem tieši vienībā izmantos 60 cilvēkus, pārējos sadalīs par dažādām Aizsardzības spēku vienībām.

Nav viegli modelēt īstu kauju ekrānā

Februārī Igaunijā notika virtuālās militārās mācības "Terav Ora 21" ("Asais serdenis 21"), kurās piedalījās vairāk nekā 100 brīvprātīgie no militarizētās valsts organizācijas "Kaitseliit" ("Aizsardzības savienība").

Militārā atmosfēra bija modelēta uz Aizsardzības spēku akadēmijas Tartu datoriem – iestādes lauka centrs izveidots ar mērķi apmācīt igauņu kareivjus, modelējot apstākļus, kas realitātē būtu pārāk dārgi vai bīstami.

Призывник и военнослужащий Управления кибервойск Эстонии
Igaunijas Kiberspēku karavīri lauka mācībās

Mācību pirmie posmi, veltīti militārās gatavības uzlabošanai, sadarbības izveidei un savu pozīciju ieņemšanai, notika apmierinoši, tomēr cīņa nesākās – virtuālajos manevros izmantotajai elektronikai vienkārši pietrūka jaudas tās modelēšanai.

Krievija ir gatava atvairīt ienaidnieka kiberuzbrukumus

Jau 2014. gadā Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu parakstīja pavēli par kibernētiskā štāba izveidi Krievijas BS Ģenerālštāba sastāvā. Tā galvenais uzdevums – aizsardzība no nesankcionētas iejaukšanās valsts pārvaldes elektroniskajās sistēmās.

Igaunijas Kiberspēku analogs Krievijā ir Informācijas operāciju spēki, kuri īsteno Krievijas BS kibervienību operāciju koordināciju un integrāciju, Aizsardzības ministrijas kibernētiskā potenciāla ekspertīzi un paplašina tā darbību iespējas kibertelpā.

Informācijas operāciju spēku galvenie uzdevumi ir centralizēta kiberkara operāciju īstenošana, KF militāro datortīklu kontrole un aizsardzība, KF militāro kontroles un sakaru sistēmu aizsardzība no kiberterorisma un tajās esošās informācijas droša slēpšana no domājamā pretinieka. Spēku sastāvā iekļautas vienības un apakšvienības, komplektētas ar augsti kvalificētiem speciālistiem: matemātiķiem, programmētājiem, inženieriem, kriptogrāfiem, radioelektroniskaš cīņas virsniekiem, sakartieniem, tulkotājiem utt.

1 / 3
Igaunijas Kiberspēku karavīri lauka mācībās

Pēc temata

Militārie zinātnieki: Krievijas aizsardzībai no NATO vajadzīgs preventīvs trieciens
Baltijas valstis gatavojas karam ar Krieviju: Blitzkrieg vai Blitzkaputt?
NATO 2030: pie kā ved spriedzes eskalācijas stratēģija Baltijā
Lietuva aiziet mežos: kāpēc Krievijai vajadzīga jauna divīzija Kaļiņingradas apgabalā
Tagi:
militārās mācības, Igaunija

Galvenie temati