12:31 02 Decembris 2020
Tiešraide
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Baltijā
Saņemt īso saiti
27

Tikmēr EK vadītā misija apstiprināja galveno drošības prasību ievērošanu Minskā pirms stacijas palaišanas.

RĪGA, 16. maijs – Sputnik. Eiropas Savienības institūti sadzirdējuši trauksmes signālu, ko Lietuva nosūtīja saistībā ar Baltkrievijas AES, paziņoja Lietuvas Enerģētikas ministrijas vadītājs Žigimants Vaičūns. Par to teikts Lietuvas valdības paziņojumā, vēsta Sputnik Lietuva.

Ministrija apgalvo, ka Eiropas Komisija paziņojusi par ES gaidāmo rīcības plānu saistībā ar BelAES, atbildot uz Lietuvas Republikas ministru pieteikumu. Vēstulē teikts, ka EK vadītā misija Baltkrievijā apstiprināja, ka Minska ievēro galvenās drošības prasības pirms atomstacijas palaišanas.

"Esmu pateicīgs ES par tās aktīviem centieniem, taču mēs turpinām uzsvērt, ka visu kodoldrošības prasību neizpildīšana atomelektrostacijas projektā Baltkrievijā uzliks atbildības slogu ne tikai Baltkrievijai, bet arī ES institūtiem, kuri piedalās šajā procesā," paziņoja Vaičūns.

Enerģētikas eirokomisāres Kadri Simsones un paplašināšanās un labu kaimiņattiecību lietu eirokomisāra Olivera Varheli vēstulē teikts, ka Baltkrievija uzņēmusies pienākumu turpināt sadarbību ar Eiropas Kodoldrošības regulēšanas grupu (ENSREG), tai skaitā zināmu kontroli no ENSREG puses attiecībā uz to, kā tiek īstenots Nacionālais rīcības plāns.

Lietuvas enerģētikas un ārlietu ministriem adresētajā vēstulē norādīts, ka aprīļa beigās EK prezentēja detalizētu pārskata plānu un ka pašlaik tiek gaidīta atbilde no Baltkrievijas.

No savas puses ES veic sagatavošanās soļus turpmākai ENSREG rīcībai.

Savstarpēja EK misija ar ENSREG ekspertiem Baltkrievijā notika martā.

Strīdi saistībā ar Baltkrievijas AES palaišanu

Baltkrievija ar Krievijas korporācijas "Rosatom" palīdzību būvē  atomelektrostaciju Grodņas apgabalā, aptuveni 50 kilometru attālumā no Viļņas. Lietuvas valdība ir ļoti neapmierināta ar vietas izvēli AES izvietošanai.

Jau kopš projekta pastāvēšanas sākuma Lietuva pret to kategoriski iebilst, apsūdz Minsku par "nedrošu celtniecību" un ziņo, ka BelAES apdraud Baltijas republiku.

Turklāt Viļņa iebilst pret objekta ražotās enerģijas eksportu. Šoziem Lietuvā tika pieņemts likums, kas paredz: elektrība no BelAES nevar nonākt republikas tirgū.

Lietuvas varasiestādes pastāvīgi aicina kaimiņu republikas nepirkt enerģiju no "nedrošās stacijas" un visās starptautiskās platformās cenšas pievērst uzmanību problemātiskajai stacijai.

Daudzi eksperti norādīja, ka Viļņas asā pretošanās BelAES jautājumā nav saistīta ar jautājuma tehniskajiem vai ekoloģiskajiem aspektiem vai arī ar drošību, bet gan ar "apvainošanos" sakarā ar Ignalinas AES zaudēšanu.

Pēc temata

Lietuvas prezidents nodēvējis BelAES par "mūsdienu Černobiļu"
Lietuva aicina ES ieviest sankcijas pret Krievijas koncernu "Rosatom"
BelAES ir gatava kodoldegvielas ievešanai pirmā energobloka palaišanai
Lietuva cer uz EK palīdzību jautājumā par BelAES enerģijas bloķēšanu Baltijā
Tagi:
BelAES, Baltkrievija, Lietuva

Galvenie temati