23:10 05 Jūlijs 2020
Tiešraide
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Baltijā
Saņemt īso saiti
32

Atbildīgās iestādes piekrita tam, ka investīciju izdevums segs attiecīgs operators katrā Baltijas valstī.

RĪGA, 8. septembris — Sputnik. Lietuvas, Latvijas un Igaunijas atbildīgās iestādes parakstīja vienošanos par izdevumu sadalīšanu elektrotīklu sinhronizācijai ar kontinentālo Eiropu, vēsta Sputnik Lietuva ar atsauci uz Lietuvas Cenu un energokontroles valsts komisijas preses dienesta piektdienas paziņojumu.

"Sestajā septembrī Lietuvas, Latvijas un Igaunijas atbildīgās iestādes parakstīja savstarpējo vienošanos par izdevumu sadalīšanu kopējā Baltijas valstu energosistēmu integrācijas projekta ietvaros Eiropas tīklos un sinhronizāciju ar tiem. Projekta kopējā investīciju vērtība sasniedz 432,55 miljonus eiro," teikts paziņojumā.

Saskaņā ar preses dienesta datiem, šīs investīcijas ietver pirmo no trim sinhronizācijas projekta posmiem. Sakarā ar pārējiem diviem projekta investīciju posmiem tiks pieņemti atsevišķi lēmumi.

Apakšstacijas transformatori. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Даничев

Kā vēsta komisija, atbildīgās iestādes vienojušās, ka investīciju izdevumus katrā valstī segs attiecīgie sistēmas operatori, vienošanās ir viena no operatoriem izvirzītajām prasībām, lai varētu vērsties ES sakarā ar projekta finansēšanas jautājumu. Komisijā piebilda, ka maksimālais Eiropas Savienības projekta finansējums varētu sasniegt 75%.

Iepriekš Lietuvas enerģētikas ministrs Žigimants Vaičūns paziņoja, ka Baltijas valstu elektrotīklu sinhronizācijas projekts ar kontinentālo Eiropu izmaksās apmēram vienu miljardu eiro, savukārt liekāko projekta finansējuma daļu uzņemsies ES.

Jūnija beigās Baltijas valstis, Polija un Eiropas Komisija parakstīja vienošanos par Baltijas energosistēmu sinhronizāciju ar kontinentālās Eiropas elektrotīkliem. Līdz 2025. gadam Baltijas valstīm būs līdz galam jāiziet no energoloka BRELL (Baltkrievija, Krievija, Igaunija, Latvija, Lietuva).

Baltijas valstis paziņoja, ka plāno izstāties no BRELLenerģētiskā gredzena, lai nodrošinātu neatkarību no Krievijas energosistēmas. Tās plānots sinhronizēt ar ES tīkliem caur Poliju, jau uzbūvēto savienojumu LitPol Link.

Lietuva jau sākusi sagatavošanos atslēgšanai no Krievijas energosistēmas. Elektroenerģijas padeves sistēmas rekonstrukcija valsts ziemeļaustrumu daļā ilgs četrus gadus un izmaksās 28,9 milj. eiro.

Iepriekš Lietuva parlaments apstiprināja atjaunoto enerģētiskās neatkarības nacionālo stratēģiju, kura paredz, ka līdz 2050. gadam republikai pilnībā jānodrošina sevi ar savu elektroenerģiju.

Savukārt Krievija ieplānojusi pabeigt visus nepieciešamos pasākumus Kaļiņingradas apgabala enerģētiskās drošības nodrošināšanai līdz 2018. gada beigām.    

Pēc temata

Lietuva aplēsusi iespējamos izdevumus, ko radīs izstāšanās no BRELL
Baltijas valstis parakstījušas vienošanos par elektrotīklu sinhronizāciju
Igaunija pieļauj Baltijas izstāšanās termiņa pagarināšanu no BRELL

Galvenie temati