Latvijā

Bet kaimiņam – pieckārt mazāk... Daudzus pārsteigs jaunā kadastrālā vērtība

© Sputnik / Sergey MelkonovRīga, Bruņinieku iela
Rīga, Bruņinieku iela - Sputnik Latvija, 1920, 06.02.2022
Sekot līdzi rakstam
Yandex newsTelegram
VZD publicējis tematisko karti, kurā ikviens interesents var salīdzināt dzīvojamo, sabiedrisko, ražošanas un citu ēku, kā arī lauku, dzīvojamo, apbūves, komercapbūves, sabiedriskās apbūves un ražošanas apbūves zemes kadastrālo vērtību.
RĪGA, 6. februāris - Sputnik. Valsts zemes dienests (VZD) piedāvā nekustamās mantas īpašniekiem un citiem interesentiem jaunu tematisko karti, kurā attēlota nekustamo īpašumu, zemes un ēku viena kvadrātmetra kadastrālā vērtība, kura varētu stāties spēkā no 2025. gada 1. janvārī, stāsta Latvijas Avīze.

Atklāsim kārtis...

Kopš janvāra beigām visi interesenti var iepazīties tām bez maksas VZD datu publicēšanas un e-pakalpojumu portālā www.kadastrs.lv – sadaļā "Elektroniskie pakalpojumi"/"Tematiskās kartes", izmantojot portāla "www.latvija.lv" autentifikācijas līdzekļus – internetbanku, eID vai elektronisko parakstu.
Tematiskajā kartē sniegta informācija par dzīvojamo, sabiedrisko, ražošanas un citu ēku, kā arī lauku, dzīvojamo, apbūves, komercapbūves, sabiedriskās apbūves un ražošanas apbūves zemes kadastrālo vērtību.
Спальный район Плявниеки - Sputnik Latvija, 1920, 21.08.2020
Reirs pastāstīja, kāda būs nekustamā nodokļa likme pēc kadastra reformas
VZD ģenerāldirektore Vita Narnicka pieļauj, ka sabiedrību varētu izbrīnīt tas, ka kadastrālā vērtība atšķiras ne tikai diviem šķietami vienādiem lauksaimniecībā izmantojamās zemes gabaliem līdzās esošos novados, bet arī divām daudzstāvu ēkām vienas pilsētas pretējās ielas pusēs. Bet tāpēc jau esot šī karte, lai iedzīvotāji uzskatāmāk redzētu, kā novērtēti īpašumi, un lai labāk saprastu, kas ietekmē šo novērtējumu.
Savukārt Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) padomniece finanšu un ekonomikas lietās Sanita Šķiltere norāda uz krasajām atšķirībām, kuras diezin vai rada īpašumiem atšķirīgi noteiktie lietošanas mērķi. Drīzāk to cēlonis ir paņēmieni, kā VZD rēķina šīs kadastrālās vērtības.

Neej pāri ielai!

Piemēram, ēkai Rīgā, Matīsa ielā 25, prognozētā viena kvadrātmetra kadastrālā vērtība ir 775 eiro (pašlaik noteiktā vidējā – 459 eiro). Bet pa diagonāli ielas pretējā pusē – ēkai Krišjāņa Barona ielā 63 prognozētā viena kvadrātmetra kadastrālā vērtība ir 167 eiro (pašlaik noteiktā vidējā – 176 eiro).
Ēkai Rīgā, Brīvības ielā 68, prognozētā viena kvadrātmetra kadastrālā vērtība ir 389 eiro. Bet turpat līdzās divstāvu ēkai Ģertrūdes ielā – 1599 eiro.
Ļoti pārsteidz tas, ka, piemēram, Ziepniekkalna mikrorajonā padomju laika daudzstāvu dzīvojamajam namam prognozētā viena kvadrātmetra kadastrālā vērtība ir 654 eiro – lielāka nekā pieminētajam namam Brīvības ielā 68, pašā Rīgas centrā.
Любовь Швецова - Sputnik Latvija, 1920, 29.07.2020
"Tas ir vienkārši neprāts": Švecova kritizē kadastra reformu
Tāpat krasi atšķiras, piemēram, prognozētā viena kvadrātmetra kadastrālā vērtība diviem dzīvojamās apbūves zemes gabaliem Pārdaugavā, Hermaņa ielas rajonā, netālu no Uzvaras pieminekļa. Vienam tā ir 29 eiro, bet otram – 76 eiro, kaut arī, pēc viņas teiktā, abiem ir noteikti vienādi lietošanas mērķi.
Pērn VZD ģenerāldirektore Vita Narnicka apsolīja, ka 2023. gada vidū – divarpus gadus pirms plānotās šo vērtību stāšanās spēkā – tikšot publiskotas pilnveidotās kadastrālās vērtības tajos nekustamā īpašuma segmentos, kuros līdz šim aprēķini nav bijuši veiksmīgi. Ja atklāsies vēl kādas neatbilstības, tad līdz 2025. gadam tās vēl pagūšot novērst.
Kartē redzamās ēku un zemes kadastrālās vērtības VZD aprēķinājis, balstoties uz nekustamā īpašuma tirgus datiem 2019. gada 1. jūlijā.
Ziņu lente
0