Politika

Lavrovs pastāstīja par ASV un NATO reakciju uz Maskavas drošības piedāvājumiem

© Sputnik / Екатерина Чеснокова / Pāriet pie mediju bankasМинистр иностранных дел РФ Сергей Лавров
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров - Sputnik Latvija, 1920, 23.12.2021
Sekot līdzi rakstam
НовостиTelegram
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs pastāstīja, ka pārrunas ar Vašingtonu par drošības garantijām sāksies jau janvārī.
RĪGA, 23. decembris – Sputnik. ASV un NATO neignorē Maskavas piedāvājumus drošības garantiju jautājumā, pie tam Vašingtonas reakciju var nosaukt par lietišķu, bet alianses reakcija nav gluži adekvāta, Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs paziņoja intervijā Russia Today.
"Es neteiktu, ka mūsu iniciatīvas tiek ignorētas... Kas attiecas uz reālo reakciju... es teiktu, no mūsu amerikāņu kolēģu puses tā ir lietišķa. Notikusi sarunu sērija Krievijas un ASV prezidentu ārlietu palīgu līmenī," paziņoja Lavrovs.
Ministrs piebilda: kārtējās sarunas rezultātā saskaņota tālākā darba organizatoriskā modalitāte.
Генеральный директор МИА Россия сегодня Дмитрий Киселев. - Sputnik Latvija, 1920, 21.12.2021
Krievijā
Kiseļovs: Krievija ir gatava pielietot spēku, ja Rietumi šķērsos "sarkanās līnijas"
"Noskaidrojies, ka nākamā gada pašā sākumā pirmajā raundā jābūt divpusējai sarunai starp pārrunu dalībniekiem no mūsu un ASV puses," pastāstīja diplomāts.
"Amerikāņi teica, ka virkni satraukuma iemeslu, kas iekļauts mūsu dokumentos, viņi ir gatavi apspriest, vesela virkne ir nepieņemama, un, treškārt, viņiem pašiem arī ir savi iemesli bažām. Mēs esam gatavi tos izskatīt, taču pagaidām neesam par tiem informēti," pastāstīja Lavrovs.
Krievijas ministrs atzīmēja, ka pusēm ir izpratne par organizatorisko aspektu, bet no pārrunu satura viedokļa gaidāms milzīgs darbs. "Taču, kā teica prezidents, tas nevar būt bezgalīgs," precizēja diplomāts.
Vienlaikus, viņš norādīja, NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs "pastāvīgi nāk klajā ar ne īpaši adekvātiem izteikumiem" jautājumā par Maskavas ierosinājumiem drošības garantiju jautājumā. Lavrovs pauda uzskatu, ka Stoltenbergam vajadzētu pamest alianses ģenerālsekretāra posteni, jo viņš netiek galā ar saviem pienākumiem.
Lavrovs atgādināja, ka Eiropas un eiroatlantiskās drošības pamatā ir virkne principu, ko nepieciešams saskaņot un parakstīt augstākajā līmenī kā politiskas saistības, ieskaitot galveno pamatprincipu – vienlīdzīgu un nedalāmu drošību.
Московский Кремль и здание МИД РФ - Sputnik Latvija, 1920, 21.12.2021
Viedoklis
Krievijas ultimāts Rietumiem. Kas notiks, ja to nepieņems
"Saskaņā ar to valstu un valdību vadītāji atklāti norādīja: neviena Eiroatlantijas valsts, neviens EDSO dalībnieks nestiprinās savu drošību, kaitējot citu drošībai, - norādīja ārlietu ministrs. – Ja Stoltenbergs uzskata, ka NATO locekļiem ir tiesības nospļauties par šo principu, kas nostiprināts augstākajā līmenī pieņemtos dokumentus, droši vien, viņam patiešām laiks mainīt darbu, jo viņš nekādi netiek galā ar saviem pienākumiem."
Lavrovs piebilda, ka Maskava plāno apspriest jautājumu par drošības garantijām arī Eiropas Drošības un sadarbības organizācijā.
Aizvadītajā nedēļā Krievijas ĀM publicēja līgumu projektus ar ASV un NATO par drošības garantijām. Tie citastarp paredz savstarpējas drošības garantijas Eiropā, atteikšanos no vidēja un maza darbības rādiusa raķešu dislokācijas savstarpējas sasniedzamības zonā, atteikšanos no NATO tālākas paplašināšanās uz austrumiem, tostarp – arī uz pēcpadomju telpas valstu rēķina. Dokumenti jau nodoti Vašingtonai un tās sabiedrotajiem. Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs atzīmēja: ja NATO un ASV nereaģēs uz Maskavas prasībām, tas var novest pie konfrontācijas tālākas eskalācijas.
Ziņu lente
0