Latvijā

"Sāku raudāt aiz bezpalīdzības": latviešu režisore par jaunajiem nodokļiem

© Sputnik / Sergey MelkonovVID ēka
VID ēka - Sputnik Latvija, 1920, 29.06.2021
Scenāriste, režisore un publiciste Alise Zariņa mēģina tikt skaidrībā ar jaunajām izmaiņām nodokļu sistēmā. Pēc palīdzības viņa vērsās Valsts ieņēmumu dienestā, tomēr saruna beidzās ar asarām.
RĪGA, 29. jūnijs — Sputnik. Nodokļu reforma, kas paredz obligātos sociālās apdrošināšanas maksājumus, Latvijā stājas spēkā jau 1. jūlijā, tomēr vēl aizvien rada neizpratni ne tikai uzņēmēju vidū, bet arī cilvēkiem, kuri strādā ar pašnodarbināto statusu vai saskaņā ar autortiesību līgumiem.
Sakarā ar grozījumiem nodokļu sistēmā speciālisti pagaidām prognozē lielu skaitu atlaistu cilvēku un pāreju "pelēkajā zonā", bet godīgiem nodokļu maksātājiem, šķiet, atliek tikai raudāt. Par to, kā beidzās mēģinājums noskaidrot nodokļu reformas nianses, sociālajā tīklā pastāstīja scenāriste, režisore un publiciste Alise Zariņa.
"Sazvanīju VID. Sāku sarunā raudāt, jo konsultante teica, ka x un y nav atrunāts, bet var gadīties, ka man ir jāmaksā VSAOI par katru darbības jomu atsevišķi, un es nevarot rakstīt prognozi, ka vienā no tām nebūs 1,5 K ceturksnī, jo "tas neesot atrunāts," - Twitter tīklā stāstīja Alise Zariņa un piebilda: "Bet jā, es sāku raudāt, mēģinot saprast, kas tieši notiek ar nodokļiem. Raudāt. Un nevis aiz dusmām, bet aiz bezpalīdzības. Paldies, Finanšu ministrija."
Par savu mēģinājumu tikt skaidrībā par nodokļu viltībām Alise Zariņa pastāstīja emocionālā publikācijā Facebook.
"No rīta VID telefons vienkārši pīkstēja aizņemto pīkstienu. Beidzot pēc pusstundas gaidīšanas sazvanīju, lai iegūtu atbildi, kas saturēja vārdu savienojumu "var gadīties tā", bet principā mani informēja par divām lietām - "ak, jūs esat tā, uz ko attiecas tie jaunie grozījumi, nu jā, mums par šo ir pavisam jauns metodiskais materiāls, nepateikšu, uzrakstiet, varbūt kāds atbildēs," kā arī ka varbūt nemaz nevaru rakstīt slaveno mistisko prognozi, ka mani ienākumi nesasniegs 1,5 K ceturksnī vienā no darbības formām, jo man ir arī cita darbības forma, tāpēc būtu jāmaksā VSAOI no ABĀM darbības formām. Šī, protams, nav pirmā spekulācija, ko par šo tēmu dzirdu, esmu runājusi ar grāmatvežiem, draugiem, cilvēkiem internetā un vienkārši kliegusi pret debesīm.
Consensus ir "tad jau redzēsim". Bet zināt, man nepatīk doma, ka man būtu jāmaksā no naudas, kas man nav nopelnīta. Man nepatīk doma, ka man nodokļos jānomaksā trīs raksti mēnesī, ko uzrakstīšu, un sausais atlikums labākajā gadījumā no mana jaukā hobija būs 10 eiro, bet sliktākajā gadījumā mīnusiņi. Varbūt tā nav. Es nezinu. Es nesaprotu. Neviens nesaprot. Es ļoti gribu maksāt nodokļus no nopelnītā. Es ļoti gribu būt konkurētspējīga kā frīlanseris. Es zinu frīlansera darba plusus un mīnusus, mīnusi ir tādi, ka ir mēneši, kad ienākumu nav, un es zinu, ka tas nāks kā šoks, bet TO NEVAR PROGNOZĒT," Alise bija sašutusi.
Latvijas Valsts ieņēmumu dienests - Sputnik Latvija, 1920, 17.06.2021
Latvijā
VID apliks ar nodokļiem 242 tūkstošu cilvēku zaudējumus
Autore konstatēja, ka patlaban neviens viņai nevar prātīgi izskaidrot jauno nodokļu sistēmu.
"Es maksāju grāmatvedim, lai saprastu šo, es čīkstu svešiem grāmatvežiem lūgumus konsultēt par velti, un solu viņiem vīnu par visu, ko nenomaksāšu nodokļos. Un neviens nesaprot. NEVIENS. Jā, protams, es gribu pensiju, es gribu iespēju ņemt slimības lapu, es gribu māmiņalgu un visu to, kas frīlanseriem pēc dabas nepienākas.
Bet es neesmu nekur lasījusi, kur un kādas garantijas nu tik mums būs. Vai pašnodarbinātie varēs ņemt slimības lapas, piemēram? Vai tas mainīsies? Vai kaut kur ir aprakstīts - hei, dārgais pilsoni, skaties, kā tev tagad būs labāk. Nē, ir kaut kāds abstrakts apgalvojums, ka nav sociālo garantiju, bet tagad būs.
Un ir cilvēki, kas strādā algotu darbu, un kuri nesaprot, kur ir problēma. Jo reāli es tikko sāku raudāt par to, ka VID dāma man teica "bet to nomaksās jūsu darba devējs", un es sāku raudāt un teikt ES ESMU SAVS DARBA DEVĒJS.
Pasaulē ir runāts, ka ap 2030. gadu puse no darba spēka būs frīlanseri. Un tas ir brīnišķīgi, jo tā ir produktīva, aizraujoša un pašorganizēta dzīve, bet, ja es pareizi saprotu, tad LV šis koncepts nav skaidrs. Tik ļoti nav skaidrs, ka šaubos, ka varētu savākt ārkārtīgi lielu protesta armiju, un būtu daļa sabiedrības, kas nesaprastu, kur ir problēma," pauda satriektā Zariņa.
Здание Службы государственных доходов - Sputnik Latvija, 1920, 04.11.2020
"Šī vara ir sajukusi prātā!": juristi šokējusi saruna ar VID ierēdni
Viņas ieskatā, patlaban pastāv divas problēmas.
"Problēmas ir divas. Viens - frīlanseri, kuriem nav reāli normālas sistēmas, kur maksāt no nopelnītā. Cik nu es saprotu jaunos noteikumus, stils ir vecais, tikai samudrītāks - jo vairāk tu pelni, jo mazāk tev jāmaksā nodokļos. Fiksētas summas ir mūsu viss, procenti no nopelnītā - ne tik ļoti.
Otrs, kas izriet no šī, protams, ir viss, kas saistīts ar kultūru vai mazdarbiem, kurus nedara, lai pelnītu, bet kurus neviens nedarīs, ja tajos varēs palikt tikai mīnusos. Es esmu gājusi fotografēt pasākumus par 20 eiro. Es esmu rakstījusi rakstu 3 dienas un saņēmusi 30 eiro. Es esmu piekritusi sociālām iniciatīvām, kur man par kaut kādu nedēļas ņemšanos piešķīra 50 eiro. Un rakstus es parasti rakstu ar taksi, kas sanāktu tur - 2 eiro stundā, 3 eiro stundā? Es regulāri rakstu par festivāliem, kur KKF piešķir simbolisku naudu, un neticu, ka viņi paši nezina, ka es piemaksāju, lai to darītu. Un, jā, man patīk, tāpēc es to daru. Un varbūt tā ir lielākā problēma. Nepietiek, ka tu nepelni ar to, kas tev patīk, ja tev patiešām patīk, tad vajadzētu izdarīt tā, lai tev sāk nepatikt. Jo darbs nav nekas tāds, kas drīkst patikt, vai ne? Tad tas ir dārgs hobijs. Tu atļaujies nenīkt birojā visu dienu? Un tu rēķinies, ka līdz ar to tava finansiālā stabilitāte ir nedroša? Tas nav gana labi. Tu strādā naktīs, brīvdienās un par simboliskām naudām, jo tev ļoti patīk? Idiote. Dosim, ka tev mācību," raksta scenāriste.
Pie tam viņa sarkastiski pieļāva, ka viņas prasības pret skaidro un saprotamo nodokļu sistēmu, iespējams, esot mazliet par lielu, bet saziņu ar VID jāuztver par smadzeņu treniņu.
"Un ja šī sūdzība ir abstrakta, tad tas tāpēc, ka īsti jau nekas nav skaidrs. Var jau būt, ka nebūs man jāmaksā divi atsevišķi VSAOI, varbūt dāma kļūdījās. Varbūt viss būs lieliski. Varbūt šī valsts negrib iznīcināt kultūras darbiniekus un/vai frīlanserus. Man vakar viena draudzene teica, ka viņa cenšas sarakstes ar VID uztvert kā smadzeņu treniņu. Jā, tā ir tāda FINMIN dāvana, vai ne? Cietie rieksti. Atjautības uzdevumi. Kas nu būs. Attaisi šo sainīti, un uzzini, vai tu esi parādā valstij vai tā tev. Nospied EDS nepareizo podziņu, un, hei, more nodokļi. Bet tepat blakus ir čeku loterija, varbūt paveiksies tajā. Mēs tikām cauri Covidam. Bet es nezinu, vai mēs tiksim cauri Reiram, vai Kariņa cinismam, ka šis jau sen bija zināms. Nebija. Vēl joprojām jomas profesionāļi - ne VID, ne grāmatveži nevar atbildēt.
Акция работников культуры Несуществующая картина против повышения налогов - Sputnik Latvija, 1920, 29.01.2021
"Mums liek nodarboties ar uzņēmējdarbību": latviešu māksliniece par nodokļiem
Nekas nav zināms. Vien tas, ka mahinētāji turpinās mahinēt - bez AA vai ar. Bet autori? Sens teiciens vēsta - ja tu vari nerakstīt, neraksti.
Es varu nerakstīt," noslēgumā piezīmēja Zariņa.
Atgādināsim, ka, pēc dažu speciālistu domām, nodokļu reforma, kas stājas spēkā jau no 1. jūlija, var radīt lielāku birokrātiju, palielināt administratīvo slodzi un par kļūt par iemeslu liela skaita cilvēku atlaišanai.
Nodokļu reformas galvenais mērķis ir sociālā aizsardzība visiem strādājošajiem. Parādīsies minimālā sociālā iemaksa. Izmaiņas pārsvarā skars tos, kuri saņem mazāk nekā minimālo algu – mazāk nekā 500 eiro mēnesī vai 1500 eiro – ceturksnī. Sociālās iemaksas par viņiem maksās darba devējs.
Pašnodarbinātie var iemaksāt minimālās obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas no faktiskajiem ienākumiem (tie var arī nesasniegt 1500 eiro kvartālā), ja viņi iesnieguši VID apstiprinājumu par plānotajiem ienākumiem: par trešo ceturksni – līdz 15. jūlijam, par ceturto – līdz 15. oktobrim. Ja apstiprinājums nav iesniegts, jānomaksā noteiktā minimuma pilnā summa.
Ziņu lente
0
Vispirms jaunieVispirms vecie
loader
LIVE
Заголовок открываемого материала