RĪGA, 9. februāris - Sputnik. ES Augstā pārstāvja ārlietās un drošības politikas jautājumos Žuzepa Borela kritiskie izteikumi par Krieviju pēc atgriešanās Briselē ir pretstatā viņa vārdiem Maskavā, konstatēja Krievijas Ārlietu ministrija.
Borela vizīte Maskavā notika 4.-6. februārī. Tās gaitā viņš tikās ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu un sabiedrisko organizāciju pārstāvjiem.
Maskavā Borels apliecināja, ka ir jomas, kurās Krievija un ES var sadarboties un tām jāsadarbojas, jo šajā gadījumā tās sasniegs labus rezultātus. Pēc viņa vārdiem, Brisele atbalsta atbalsta dialogu ar Maskavu, neskatoties uz sarežģījumiem attiecībās.
Taču pēc atgriešanās Briselē diplomāts savā oficiālajā blogā Eiropas Ārējo sakaru dienesta vietnē apgalvoja, ka Krievija aizvien vairāk attālinoties no Eiropas un demokrātiskās vērtības uzskatot par eksistenciāliem draudiem. Tādu secinājumu viņam cita starpā licis izdarīt KF lēmums izraidīt trīs diplomātus par dalību nesankcionētajās protesta akcijās Maskavā.
My visit to Moscow highlighted that Russia does not want to seize the opportunity to have a more constructive dialogue with the EU. This is regrettable and we will have to draw the consequences.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) February 7, 2021
Read my blog post:https://t.co/S3QP2uSsNO pic.twitter.com/q8pUDbEFAF
Pēc viņa vārdiem, vizīte Maskavā viņam esot bijusi "ļoti sarežģīta", pārrunas dažbrīd sasniegušas "augstu spriedzes līmeni".
Borels apgalvoja, ka viens no viņa vizītes mērķiem esot bijis "atklāti paust ES apņēmīgo nosodījumu" sakarā ar spriedumu Aleksejam Navaļnijam un sakarā ar "tūkstošiem demonstrantu masveida arestiem". Viņš piebilda, ka kārtējo reizi esot aicinājis Krievijas valdību nekavējoties atbrīvot Navaļniju un "pilnībā un objektīvi izmeklēt uzbrukumu, kurā apdraudēta viņa dzīvība".
Borels pieļāva, ka 22. februārī ārlietu ministru apspriedē tiks pieņemts lēmums par sankciju paplašinašanu pret Krieviju, iespējams, jauna ES sankciju režīma ietvaros par cilvēktiesību pārkāpumiem.
Ārlietu ministrija ir pārsteigta
Krievijas ĀM pārsteigtka iepazinās ar Borela izteikumiem un atzīmēja: tie ļoti atšķiras no vārdiem, kas izskanēja preses konferencē Maskavā.
"Krievija komentēja pārrunu rezultātus preses konferencē, viņa klātbūtnē, un viņam bija visas iespējas nekavējoties sniegt pašam savu vērtējumu, un to viņš izdarīja," norādīja Krievijas ĀM. Diplomāti piebilda, ka "neviens viņu neierobežoja ne laika, ne formāta ziņā".
"Iespējams, pēc ierašanās Briselē Eiropas diplomātijas vadītājam paskaidroja, ko vajadzēja uzsvērt, taču tādā gadījumā tas tikai apstiprina, kas un kā patiesībā veido ES politiku," secināja ĀM.