Putins ierosinājis pagarināt NEW START uz gadu bez jebkādiem noteikumiem

© Sputnik / Михаил Климентьев / Pāriet pie mediju bankasВыступление президента РФ В. Путина с видеообращением на 75-й сессии Генассамблеи ООН
Выступление президента РФ В. Путина с видеообращением на 75-й сессии Генассамблеи ООН - Sputnik Latvija
Sekot līdzi rakstam
НовостиTelegram
Krievijas prezidents uzskata, ka līguma pagarinājums uz gadu dos iespēju organizēt saturīgas pārrunas par visiem problēmu parametriem, ko regulē šāda veida līgumi.

RĪGA, 17. oktobris — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ierosinājis pagarināt uz vienu gadu pašreizējo Līgumu par stratēģisko uzbrukuma ieroču ierobežošanu bez jebkādiem noteikumiem, vēsta RIA Novosti.

Krievijas prezidents uzskata, ka līguma pagarinājums uz gadu dos iespēju organizēt saturīgas pārrunas par visiem problēmu parametriem, ko regulē šāda veida līgumi.

Kapitolijs - Sputnik Latvija
Eksperts: ASV vēlas grozīt kodollīdzsvaru pasaulē

Putins norādīja, ka NEW START pagarināšanas rezultātā valstis, kas ieinteresētas saglabāt stratēģisko stabilitāti, nepaliks bez tik fundamentāla dokumenta, kā Līgums par stratēģiskajiem uzbrukuma ieročiem.

Krievijas prezidents uzdevis valsts ārlietu ministram Sergejam Lavrovam formulēt Maskavas viedokli jautājumā par NEW START, pēc iespējas ātrāk informēt par to Vašingtonu un saņemt atbildi.

"Paveiksim pēc iespējas ātrāk," valsts vadītājam apsolīja Lavrovs.

Līgums NEW START, kas parakstīts 2010. gadā, patlaban ir vienīgā spēkā esošā Krievijas un ASV vienošanās par bruņojuma ierobežošanu.

Līgums NEW START stājās spēkā 2011. gada 5. februārī. Saskaņā ar to abu pušu pienākums un samazināt kodolarsenālu tā, lai pēc 7 gadiem un turpmāk bruņojums kopumā nepārsniegtu 700 starpkontinentālās ballistiskās raķetes, ballistiskās raķetes uz zemūdenēm un smagajiem bumbvedējiem, kā arī 1550 kodolgalviņas un 800 izvērstas un neizvērstas starta iekārtas. Vienošanās paredz Krievijas un ASV informācijas apmaiņu par kodolgalviņu un kodolieroču nesēju skaitu divreiz gadā.

Žurnāla Nacionaļnaja oborona galvenais redaktors Igors Korotčenko - Sputnik Latvija
Eksperts: NATO var izprovocēt trešā pasaules kara sākumu

2018. gada 5. februārī pienāca galējais termiņš, līdz kuram Krievijai un ASV bija jāsasniedz kontroles rādītāji saskaņā ar līgumu. Līguma termiņš beidzas 2021. gada februārī. Vašingtona dažādos līmeņos uzsver, ka Pekina jāiesaista pārrunās ar mērķi izstrādāt jaunu trīspusēju kodolvienošanos starp krieviju, Ķīnu un ASV. Ķīna šo ieceri noraida. Sergejs Lavrovs ne vienu reizi vien ir uzsvēris, ka Maskava atbalsta līguma NEW START pagarināšanu bez iepriekšējiem noteikumiem.

ASV prezidenta speciālais vēstnieks bruņojuma kontroles jautājumos Maršals Bilingslijs iepriekš vēstīja, ka Vašingtona esot gatava "jau rīt" pagarināt NEW START  apmaiņā pret kodolarsenālu savstarpēju iesaldēšanu un  viņš jau it kā esot panācis "principiālu" vienošanos ar Maskavu šajā aspektā. Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs šajā kontekstā akcentēja, ka Savienoto Valstu viedoklis Krievijai ir nepieņemams.

Ziņu lente
0