RĪGA, 21. maijs — Sputnik. Trešdien Latvijā tika izsludināts Administratīvo sodu likums par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā, kura 13. pantā noteikts aizliegums publiskās vietās izmantot totalitāro režīmu simbolus, savā lapā Twitter paziņoja Nacionālās apvienības deputāts Jānis Iesalnieks.
Runa ir par padomju formastērpa un simbolikas bezkaunīgu pielīdzināšanu nacistiskās Vācijas simbolikai.
Likumam jāstājas spēkā 1. jūlijā, un Iesalnieks uzsvēra, ka "te gan arī paceļas jautājums par policijas spēju (gribu?) to arī uzraudzīt un sodīt pārkāpējus".
Šodien izsludināts (stāsies spēkā 1. jūlijā) Administratīvo sodu likums par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā, kura 13. pantā noteikts aizliegums jebkur publiskā vietā izmantot totalitāro režīmu simbolus: https://t.co/xTWvRTahti pic.twitter.com/R2dv8QSOPI
— Jānis Iesalnieks🇱🇻 (@JanisIesalnieks) May 20, 2020
NA deputāta publikācijas komentāros parādījās arī visuresošā žurnāliste Elita Veidemane ar "sakramentālu" jautājumu: "Un kas ar kolorado lenteņiem?" Iesalnieks atbildēja: "Pagaidām attiecīgie likumprojekti, kas tos aizliegtu, guļ Kaimiņa vadītajā Cilvēktiesību komisijā." Pagaidām. Tomēr attiecīgās komisijas sēdē, ticamākais, jūnijā deputāti pacentīsies apdomāt, kā no tās (Georga lentes) atbrīvoties.
Atgādināsim, ka 9. maijā Jūrmalā kafejnīcā "Kūriņš" izcēlās skandāls – tā īpašnieks Arnis Ābelītis atteicās apkalpot apmeklētājus ar Georga lentīti. Incidents izcēla skandālu visā valstī.
NA nekavējoties nolēma reklamēt tādu "patriotisku" kafejnīcu. Aktīvisti un sabiedriskie darbinieki bija sašutuši.
Pats krieviem naidīgās kafejnīcas saimnieks sociālajos tīklos aprakstīja savas domas par situāciju. Tiesa, viņš skaidroja nevis savu diskriminējošo rīcību, bet gan attieksmi pret Georga lentīti kā simbolu.
Publicists Vladimirs Lindermans atzīmēja, ka ar savu publikāciju par Georga lentīti Ābelītis faktiski devis iemeslu ierosināt pret viņu lietu – ja ne par kriminālu, tad vismaz par administratīvu pārkāpumu.
Lindermans paskaidroja: kad 9. maijā kafejnīcā ienāca cilvēki ar Georga lentīti, tā kalpoja viņu politisko uzskatu izpaudumam – cilvēki priecājās, pauda pozitīvu attieksmi pret PSRS un tās sabiedroto uzvaru pār nacistiem. Lentīte apliecina viņu politisko pārliecību. Šī iemesla dēļ kafejnīcas saimnieks viņus neielaida un pats personīgi apstiprināja to sociālajos tīklos.
Tātad tas jau ir fakts, ka cilvēki nav ielaisti kā politiskie pretinieki. Tagad no kafejnīcas padzītajiem cilvēkiem ir pamats vērsties policijā ar lūgumu ierosināt administratīvu vai kriminālu lietu.
Publicists uzsvēra, ka Georga lentīte Latvijā nav aizliegta, nekad nav bijusi aizliegta. Aizliegums attiecas tikai uz PSRS simboliku. Savukārt Georga lentīte ir absolūti likumīgs simbols Latvijā. Ja jūs ar lentīti pie apģērba ieejat kafejnīcā, nevienam nav tiesību atteikties jūs apkalpot.
Atgādināsim, ka Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs iepriekš uzsvēra, ka daudziem nepatīk vienprātība, ko rāda plašo akciju "Georga lentīte" un "Nemirstīgais pulks" dalībnieki no dažādām pasaules valstīm.
1769. gadā Krievijas imperatore Jekaterina II iedibināja apbalvojumu Krievijas armijas virsniekiem par personisko drosmi cīņas laukā – Sv.Georga ordeni. Tas jānēsā "zīda lentē ar trim melnām un divām dzeltenām joslām", kas vēlāk saņēma Georga lentes vārdu. Tās krāsas simbolizē karu: oranžā ir liesmu, melnā – dūmu krāsa. Mūsdienās oranžmelnā lentīte ir kļuvusi par Uzvaras Dienas simbolu.