RĪGA, 4. maijs — Sputnik. Jau trešo dienu Latvijas debesīs ir nemierīgi – uzņēmumam "UAV Factory" piederošais bezpilota lidaparāts zaudējis vadību, un tā atrašanās vieta nav zināma.
Sestdien pazudušā bezpilota lidaparāta meklējumiem veltīti visi spēki, nācies pat slēgt Rīgas starptautiskās lidostas gaisa telpu. Meklējumos iesaistīta armija un civiliedzīvotāji – visi lūgti ziņot par gaisā pamanītu lidaparātu.
‼️ Brīdinājums par nekontrolēti lidojošu dronu
— Civilās aviācijas aģentūra (@LV_CAA) May 2, 2020
‼️ Ja redzat šādu lidojošu dronu, ziņojiet pa tālruņiem 29337238 vai 65703988
ℹ️ Plašāka informācija: https://t.co/4jqGB0hdDv pic.twitter.com/nhB3HOgV7J
Civilās aviācijas aģentūra brīdināja par nekotrolējama drona pārvietošanos gaisa telpā un pastāstīja, ka meklējumi turpināsies visu nakti. Šorīt gaidā pacēlās divas lidmašīnas, lai turpinātu meklējumus un mēģinātu atgūt kontroli pār dronu.
Nekontrolēti lidojošā drona meklēšana turpināsies visu nakti no zemes, bet plkst. 6.00 gaisā tiks paceltas 2 vispārējās aviācijas lidmašīnas, lai meklējumus turpinātu no gaisa un mēģinātu pārņemt drona vadību. Vienlaikus atbalstu drona meklēšanā turpinās sniegt @Latvijas_armija pic.twitter.com/4EGl4PW47k
— Civilās aviācijas aģentūra (@LV_CAA) May 3, 2020
BPLA "bēgšana" radījusi vētrainas diskusijas sociālajos tīklos: daudzi joko, taču dažs labs nopietni satraucies. Galvenie jautājumi saistīti ar iespējamo pretinieka uzbrukumu – par to tiek uzskatīta Krievija.
"Paskaidrojiet man kāds, kā tas ir iespējams, gaisā lido drons, kuru nevar noķert Latvijas armija. Valsts instances lūdz iedzīvotajiem palīdzību atrašanā. Aptur Rīgas avio gaisa telpu. Paceļ gaisā NBS Mi-17, AN-2 neko nevar izdarīt. Kas notiks, ja Krievija ielaidīs spiegu dronu?" lauza galvu lasītājs ar lietotājvārdu Trollfluencers.
Paskaidrojiet man kāds, kā tas ir iespējams, gaisā lido drons, kuru nevar noķert @Latvijas_armija. Valsts instances lūdz iedzīvotajiem palīdzību atrašanā. Aptur Rīgas avio gaisa telpu. Paceļ gaisā NBS Mi-17, AN-2 neko nevar izdarīt. Kas notiks, ja Krievija ielaidīs spiegu dronu?
— Trollfluencers (@sportamute) May 3, 2020
Incidenta kontekstā asu kritiku saņēma Latvijas armijas cīņasspēja.
"Nelaime atnākusi negaidīta: pirka sarūsējušus tankus par 250 miljoniem un lāzertagu par 2 miljoniem, sētu cēla par 7 miljoniem, bet izrādās, ka pa gaisu var ielidot, kas grib... pat nemanīts. Atdodiet nodokļus!" sašutis lietotājs @lambruscoweet.
"NATO valsts armijas lidmašīna... An-2? Tiek turēta, lai kara gadījumā pretinieks aiz smiekliem nobeigtos?" ar bruņojumu neapmierināts ir Romāns Meļņiks.
NATO valsts armijas lidmašīna... An-2? Tiek turēta, lai kara gadījumā pretinieks aiz smiekliem nobeigtos? https://t.co/mnQW1Xg3AZ
— Romāns Meļņiks (@romans_melniks) May 3, 2020
"Konkrētā Latvijas armija AN-2 gan ir pilnībā atjaunota un tādas izmanto arī citas valstis - labāku mašīnu apmācībām un izpletņlēcēju vajadzībām grūti iedomāties," satrauktos lasītājus mierināja nacionālpatriots Aigars Prūsis.
Konkrētā @Latvijas_armija AN-2 gan ir pilnībā atjaunota un tādas izmanto arī citas valstis - labāku mašīnu apmācībām un izpletņulēcēju vajadzībām grūti iedomāties. pic.twitter.com/A9mOERHfNB
— Aigars Prūsis 🇱🇻 (@Prusis) May 3, 2020
Diskusijā iesaistījās tehniskie speciālisti – viņi centās izskaidrot neredzamā drona bēgšanu.
"UAV ir praktiski neredzami radariem. Doma par notriekšanu ir diezgan absurda. Pretgaisa aizsardzības līdzekļi nav optimizēti UAV notriekšanai.
Mēģinājumi notriekt noteikti būtu riskantāki par lidaparāta piezemēšanos gandrīz jebkurā scenārijā. Bez degvielas tas svērs ap 10-15kg," paskaidroja Rolands Ozoliņš.
Ja sakari ir zaudēti un ir programmatūras kļūda - lidaparāts var lidot līdz beidzas degviela. Tādā gadījumā vēlamais rezultāts ir planēšana līdz zemei. Atkal - risks nav ļoti liels - lidaparāts ir viegls. Lielākais risks ir sadursme ar citu lidojošu objektu.
— Rolands Ozolins (@rolandsozolins) May 3, 2020
Radioinženieris Normunds Bergs panikā nekrīt.
"Kļūdas inženierijā notiek. Vienmēr. Tās jāizķer un jālabo. Ļoti ceru, ka CAA nepārgriezīs aizlieguma skrūves. Bez izmēģinājumiem un kļūdām jauni produkti nerodas. UAV Factory ir viens no Latvijas eksporta "neredzamajiem" veiksmes stāstiem," stāsta Normunds Bergs.
Kļūdas inženierijā notiek. Vienmēr. Tās jāizķet un jālabo. Ļoti ceru, ka CAA nepārgriezīs aizlieguma skrūves. Bez izmēģinājumiem un kļūdām jauni produkti nerodas. UAV Factory ir viens no Latvijas eksporta "neredzamajiem" veiksmes stāstiem. https://t.co/yqKvBMZb9Z
— Normunds Bergs (@normundsbergs) May 3, 2020
Vienkārši iedzīvotāji gan ir satraukti – "aizbēgušais" drons rada nopietnas bažas.
"Ja drons lido 50-70 m augstumā, vai augstceltņu iedzīvotājiem to arī vajadzētu celebrēt?" sarkastiski apjautājās Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko.
Ja drons lido 50-70 m augstumā, vai augstceltņu iedzīvotājiem to arī vajadzētu celebrēt? https://t.co/hLZiTfrb64
— Julija Stepanenko (@StepanenkoJulij) May 3, 2020
"Šis ir skarbi. Brīvsolī devies 3,5 x 5,5 m liels un 25 kg smags drons, kas ar saviem 70 km/h spēj nolidot 90 h. Tāda normāla lidojoša giljotīna pus istabas izmērā," tramīgi skaitļo Jānis Baltiņš.
Šis ir skarbi. Brīvsolī devies 3,5 x 5,5 m liels un 25 kg smags drons, kas ar saviem 70 km/h spēj nolidot 90 h. Tāda normāla lidojoša giljotīna pus istabas izmērā. https://t.co/smi4ipgvXR
— Jānis Baltiņš (@Snowtales) May 2, 2020
"Covids un noklīdis drons, no šodienas visiem jāstaigā ne tikai maskā bet arī ķiverē!" skumji joko lasītājs Mežmalis.
Covids un noklīdis drons, no šodienas visiem jāstaigā ne tikai maskā bet arī ķiverē!
— Mežmalis I. (@xgts) May 3, 2020
"Tāpēc man nepatīk visi tie pašbraucošie automobiļi. Drīz būs arī ziņas, ka ķīlniekus sagrābusi Tesla nekontrolēti brauc no Ādažiem uz Bausku," raksta Reinis Poznaks.
Covids un noklīdis drons, no šodienas visiem jāstaigā ne tikai maskā bet arī ķiverē!
— Mežmalis I. (@xgts) May 3, 2020
CAA pastāstīja, ka līdz apstākļu noskaidrošanai uzņēmumā UAV Factory tiek apturētas visas BPLA palaišanas atļaujas. Incidenta iemesli tiks noskaidroti izmeklēšanas gaitā.
Šodien @LV_CAA ir pieņēmusi lēmumu līdz lietas apstākļu noskaidrošanai apturēt SIA “UAV Factory” izsniegto atļauju paaugstināta riska bezpilota gaisa kuģa lidojumiem. Negadījuma iemesli tiks skaidroti izmeklēšanas gaitā.
— Civilās aviācijas aģentūra (@LV_CAA) May 3, 2020
Atgādināsim, ka BPLA pēdējā iespējamā atrašanās vieta bija Bauskas un Ādažu apkaime. Drons sver 26 kg, degvielas tam pietiks apmēram 90 stundām.
Drona pazušanas rezultātā Latvijā ieviesti gaisa telpas lietošanas noteikumi – aviokompānijas SmartLynx lidmašīnai, kas devās reisā Urumči-Rīga, nācās nosēsties Tallinā.
CAA vēsta, ka drons var riņķot vai lidot taisnā līnijā. Patlaban tiek izskatīti dažādi notikumu scenāriji, tostarp pieļauts, ka BPLA jau piezemējies.