RĪGA, 1. februāris – Sputnik. Vienu stundu pirms Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības valsts premjerministrs Boriss Džonsons vērsās pie nācijas, nosakot valdības jaunās prioritātes, vēsta RIA Novosti.
"Atgriezto neatkarību" Džonsons noteica kā jaunu iespēju iegūšanas veidu pārmaiņu īstenošanai. Jo, kā atzīmēja britu premjers, cilvēki balsoja tieši par pārmaiņām.
Pārmaiņu vidū Džonsons nosauca imigrācijas kontroli, brīvostu izveidošanu, Lielbritānijas zvejniecības nozares atbrīvošanu, vienošanos noslēgšanu par brīvu tirdzniecību.
"Vai arī vienkārši mūsu pašu likumu izveidošana mūsu tautas labā," atzīmēja valdības vadītājs.
Tonight we are leaving the European Union. pic.twitter.com/zZBsrf4BLe
— Boris Johnson (@BorisJohnson) January 31, 2020
Tāpat viņš atzīmēja, ka tagad briti var patiešām apvienoties un paaugstināt savas valsts līmeni, uzveicot noziedzību, transformējot Nacionālo veselības dienestu, uzlabojot izglītību un, izmantojot labākās tehnoloģijas, īstenot visievērojamāko infrastruktūras atdzimšanu kopš karalienes Viktorijas laikiem.
Džonsons nepiemirsa arī Lielbritānijas pamesto ES. Pēc viņa sacītā, Brexit kalpo "par jaunas draudzīgas sadarbības ēras sākumu starp ES un enerģisko Lielbritāniju", kura būs "diža Eiropas lielvalsts".
Savukārt Eiropas Savienībā pauda nožēlu par to, ka Brexit tomēr notika. Taču ES diplomātijas vadītājs Žuzeps Borels paziņoja, ka Lielbritānija ir un paliek svarīgākais Eiropas Savienības partneris, kurš nezaudē cerību uz jaunu ambiciozu partnerību.
The United Kingdom will remain a key partner for the European Union. I look forward to what I hope will be a very close cooperation with our British friends on our common challenges at the regional and global level. #NewBeginnings 🇪🇺 🇬🇧 pic.twitter.com/x4SSEJrStM
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) January 31, 2020
Atgādināsim, ka iepriekš Eiropas Parlaments atbalstīja vienošanos ar Lielbritāniju par tās izstāšanās nosacījumiem no Eiropas Savienības. Pret līgumu par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības uzstājās vien 49 Eiropas Parlamenta deputāti no 683 nobalsojušajiem, liecina balsojuma dati. Dokumentu atbalstīja 621 deputāts, 13 atturējās.
Neraugoties uz to, ka oficiāli Lielbritānija ir izstājusies no ES, līdz 2020. gada beigām attiecībās starp valsti un ES nekas nemainīsies: notiks pārejas periods, kura laikā puses veiks pārrunas par turpmākajām attiecībām.