RĪGA, 11. decembris — Sputnik. "Normandijas formāta" valstu līderu tikšanās Parīzē veicinājusi siltāku attiecību veidošanos starp Krieviju un ES galvenajām valstīm, kas vēlas "mazliet nomierināties". Negatīvu attieksmi pret Krieviju popularizē tikai Baltija un Polija, norādīja Krievijas senators Aleksejs Puškovs intervijā izdevumam "Poļitika segodņa".
Krievijas Federācijas Padomes Informācijas politikas komisijas priekšsēdētājs Aleksejs Puškovs, novērtējot "Normandijas samita rezultātus", paziņoja, ka radikālais negatīvisms attiecībās starp Krieviju un ES galvenajām valstīm pazūd.
"Tikšanās Parīzē ir neliels solis, tomēr solis uzlabošanās virzienā. Un Eiropa gribētu mazliet nomierināties. Izņemot Poliju un Baltijas valstis, kas vēl jorojām dzīvo divdesmitā gadsimta vidū. Arī Eiropas Savienībai augsts konflikta līmenis nav īpaši vajadzīgs," norādīja Puškovs.
Politiķis pauda pārliecību arī par to, ka tikšanās Parīzē palīdzējusi atkal ievest lietišķā gultnē Krievijas un Ukrainas prezidentu attiecības.
"Samits Parīzē bija svarīgs, jo ļāva atkal ievest lietišķā gultnē Krievijas un Ukrainas prezidentu attiecības. Šādu attiecību trūkums Porošenko vairas dēļ slēdza visas iespējas dialogam. Savukārt Makrons parādīja, ka Parīze sākusi spēlēt svarīgāku lomu Eiropas politikā," Puškovs paziņoja savā lapā Twitter.
Саммит в Париже был важен, поскольку позволил вернуть в деловое русло отношения между главами России и Украины. Отсутствие таких отношений по вине Порошенко закрывало все возможности для диалога. Макрон же показал, что Париж стал играть более весомую роль в европейской политике.
— Алексей Пушков (@Alexey_Pushkov) December 9, 2019
Tikšanās Parīzē
"Normandijas formāta" valstu līderu Vladimira Putina, Angelas Merkeles, Emanuela Makrona un Vladimira Zeļenska tikšanās notika 9.decembrī Parīzē.
Pārrunas ilga aptuveni 5,5 stundas, ieskaitot pusotru stundu ilgu pārtraukumu Krievijas un Ukrainas prezidentu divpusējai sarunai un noslēguma preses konferenci.
Komunikē, kas pieņemts pēc pārrunām Parīzē, par pamatu darbam "Normandijas formātā" nosaukti Minskas protokoli. Deklarācijā fiksēts, ka visi dalībnieki ir ieinteresēti saskaņot Donbasa īpašo statusu (uz laiku piešķirt Donbasam īpašu statusu vietējo vēlēšanu periodā un ieviest pastāvīgo statusu pēc vēlēšanu vērtējuma no EDSO puses).
Paredzēta arī spēku atvilkšana līdz 2020.gada marta beigām trijos jaunos punktos Donbasā un jaunu caurlaides punktu atvēršana 30 dienu laikā.
Tāpat "Normandijas" valstu līderi aicināja kontaktu grupu nodrošināt Donbasā aizturēto personu apmaiņu saskaņā ar formulu "visi pret visiem" līdz šī gada beigām un piešķirt Sarkanajam Krustam piekļuvi visām aizturētajām personām.