Latvija nav pārliecināta, vai varēs izpirkt "Gazprom" piederošās GTS operatora akcijas

© Sputnik / Sergey MelkonovИнчукалнское газохранилище
Инчукалнское газохранилище - Sputnik Latvija
Sekot līdzi rakstam
НовостиTelegram
Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro informēja, ka Latvija vēl nav izlēmusi, vai izpirkt "Gazprom" piederošās GTS operatora – kompānijas "Conexus Baltic Grid" akcijas.

RĪGA, 5. decembris — Sputnik. Latvija izskatīs katra Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora "Conexus Baltic Grid" akcionāra piedāvājumu iegādāties tai piederošās kompānijas akcijas, informēja ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro, vēsta Tvnet.lv.

Логотип компании Газпром - Sputnik Latvija
Tiesa mudina Latvijas GTS operatoru pārkāpt Gazprom tiesības

Šo informāciju viņš sniedza, lūgts komentēt ziņu par to, ka Krievijas holdings "Gazprom" rīkos tam piederošo "Conexus Baltic Grid" akciju izsoli. Holdingam pieder 13 566 701 akcija – 34,09911% Latvijas uzņēmuma statūtkapitāla.

Nemiro konstatēja, ka "Gazprom" ir tiesības pārdot viņm piederošās "Conexus" akcijas jebkuram investoram. Nemiro atgādināja, ka "Gazprom" savas akcijas pārdod, ņemot vērā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) nosacījumus, ar kuriem tā sertificēja "Conexus".

Vēl viens SPRK nosacījums paredz, ka arī citam akcionāram - "Marguerite Gas II S.a.r.l." - jānovērš interešu konflikta riski – uzņēmums vienlaikus piedalās gan "Conexus", gan AS "Latvijas gāzē".

Tomēr ministrs piezīmēja, ka Latvija vēl nav izlēmusi, vai iegādāties šīs akcijas.

"Latvija nav saņēmusi neviena akcionāra piedāvājumu, tāpēc patlaban nevaru atbildēt, vai šīs akcijas iegādāsimies. Kad saņemsim piedāvājumu, tad arī vērtēsim," skaidroja ekonomikas ministrs.

Viņš nevarēja atbildēt uz jautājumu, vai Latvijai būs līdzekļi akciju iegādei. Nemiro norādīja, ka vēl nav zināms, vai investoriem būs interese par "Gazprom" izsolē piedāvātajām "Conexus" akcijām, tāpēc arī akciju cena var atšķirties no sākotnējā piedāvājuma.

Инчукалнское газохранилище - Sputnik Latvija
"Gazprom" pārdod GTS operatora akcijas: vai Rīga sameklēs naudu

Iepriekš vēstīts, ka "Gazprom" izstādījis pārdošanai tam piederošo Latvijas GTS operatora "Conexus Baltic Grid" akciju paketi. Izsole notiks elektroniskajā tirdzniecības vietā, teikts kompānijas materiālos. Pieteikumu pieņemšana sākusies 29.novembrī un noslēgsies 26.decembrī. Atklātā izsole notiks 30.decembrī elektroniskā formā pēc kombinētās shēmas (sākumcenas pakāpeniska samazināšana līdz minimālajai cenai, pec tam – izsoles cenas pakāpeniska palielināšana). Sākumcena – 79 miljoni eiro, minimālā cena – 70 miljoni eiro. Sākumcenas samazināšanas solis – 1 miljons eiro, cenas paaugstināšanas solis – 500 tūkstoši eiro.

"Conexus Baltic Grid" ir dabasgāzes transportēšanas un glabāšanas uzņēmums, kas saņēma maģistrālos gāzesvadus un Inčukalna pazemes gāzes glabātavu. Gaso — sadales pakalpojumu operators.

Enerģētikas likums paredz, ka līdz 2018. gada sākumam "Conexus Baltic Grid" bija jāpārdod, lai tās akcionāri nebūtu saistīti ar "Latvijas gāze" īpašniekiem.

2017. gada nogalē AS "Augstsprieguma tīkls" izpirka divas "Conexus Baltic Grid" akciju paketes — 18,31% akciju, kas piederēja vācu akcionāram Uniper Ruhrgas International GmbH (Uniper) un 16,05% akciju, kas piederēja Itera Latvija. Abu no Itera Latvija un Uniper izpirkto akciju pakešu cena sastādīja 57,394 miljonus eiro. Patlaban AST pieder 34,36% akciju.

Инчукалнское газохранилище - Sputnik Latvija
Inčukalns teju vai nav plīsis pa šuvēm: Latvija saskārusies ar jaunu situāciju

Vēl 34,1% "Conexus Baltic Grid" akciju pieder Krievijas holdingam "Gazprom", kas līdz šim tās nav pārdevis, lai arī izstājies no "Conexus Baltic Grid" padomes.

Iepriekš avīze "Kommersant" rakstīja, ka "Gazprom" ir gatava pārdot savu "Conexus Baltic Grid" akciju paketi, taču gaida labu piedāvājumu. Latvijas likums par gāzes tirgus liberalizāciju paredz valsts pirmtiesības gāzes transporta un gāzes sadales uzņēmumu akciju un aktīvu izpirkšanai, taču valsts piedāvātā cena "Gazprom" neapmierināja.

Ziņu lente
0