RĪGA, 10. novembris — Sputnik. Ārste-dietoloģe Jeļena Solomatina pastāstīja, kādu labumu nes mandarīni un kam tos ēst nav ieteicams, vēsta RIA Novosti.
"Mandarīnus vajag lietot uzturā. Tie satur lielu daudzumu vitamīnu, mikroelementu un makroelementu, antioksidantu, tāpat tajos ir vielas, kas kavē sēnīšu attīstību ar baktericīdu iedarbību," pastāstīja speciāliste un piezīmēja, ka citrusu augļi ir īpaši noderīgi rudens un ziemas periodā kā vīrusa slimību profilakse.
Pie tam speciāliste ieteica cilvēkiem ar kuņģa un zarnu trakta slimībām, gastrītu, paaugstinātu skābes saturu kuņģī atturēties no mandarīniem. Dietoloģe atgādināja, ka pat vesels cilvēks, apēdis mandarīnu "tukšā dūšā", pēc zināma laika var sajust diskomfortu.
Bīstami var būt arī pretsēnīšu līdzekļi, ar kuriem ražotāji bieži apstrādā mandarīnu mizu, piebilda ārste.
Savukārt Krievijas kvalitātes kontroles iestāde pastāstīja, kā izraudzīties labākos mandarīnus.
Speciālisti izpētījuši citrusus no DĀR, Ēģiptes, Turcijas, Ķīnas, Abhāzijas, Marokas un Peru, nopirktus veikalos, tirgū un vairumtirdzniecības bāzēs. Augļi tika pārbaudīti saskaņā ar 426 rādītājiem, starp kuriem ir arī 176 dažādu grupu pesticīdi.
Vissaldākie izrādījās "murkota" šķirnes mandarīni, taču šķita, ka tie nepavisam nebija sulīgi.
"Salduma ziņā tiem tikai mazliet piekāpās klementīni. Tika atzīts, ka sulīgākie mandarīni nākuši no Abhāzijas – sulas maza auglī sastādīja gandrīz 70 procentus," konstatēja organizācija.
Tāpat speciālisti apliecināja, ka zaļas nokrāsas mandarīni nav bīstami, gluži pretēji, tie var būt sulīgi un saldi.
Savukārt par augļa svaigumu liecināja blīvi pieguloša miza: ja augļi ir pārgatavojušies vai ilgi gulējuši, miza nolobās ļoti viegli, stāstīja eksperti.
Izpētītajos augļos nav konstatēti ĢMO, smagie metāli, radionuklīdi, nav pārsniegts nitrātu un pesticīdu saturs.
Tiesa, jāpiebilst, ka dažkārt miza tiek apstrādāta ar vasku, taču to var nomazgāt ar siltu ūdeni.