RĪGA, 10. augusts – Sputnik. Izdevums Bb.lv atbildēja uz lasītāja jautājumu par to, kādus augus Latvijas dārzos audzēt nedrīkst. Pēc informācijās izdevums vērsās Zemkopības ministrijā, tādēļ var galvot, ka visa informācija ir patiesa.
Kopumā Latvijas teritorijā ir aizliegtas 10 augu sugas. Un galvenokārt šis aizliegums ir saistīts ar narkotisko, psihotropo un halucinogēnu vielu ražošanu. Aizliegts audzēt tos augus, no kuriem iespējams iegūt vielas ar šādām īpašībām.
Zemkopības ministrijā pastāstīja, ka šie augi ir galvenokārt no Dienvidamerikas vai Āfrikas. Tiem ir nepieciešams noteikts klimats, kuru var nodrošināt tikai iekštelpās. Tādēļ atklāt nejauši savā dārzā kādu no šiem augiem nav iespējams. Turklāt praktiski neiespējami izaudzēt tos savus dārzu stādījumos speciāli.
Latvijā nedrīkst audzēt miega magoni (Papaver somiferum).
Kokas krūmus (Erythroxylum Coca).
Indijas kaņepes (Cannabis sativa subsp. Indica), kuras tostarp bieži dēvē par marihuānu.
Aizliegts audzēt sējas kaņepes (Cannabis sativa subsp. Sativa).
Dārzā nedrīkst stādīt efedru (Ephedra sinica), no kuras iespējams iegūt psihoaktīvo līdzekli efedrīnu.
Ēdamo kātu (Catha edulis).
Dievišķo salviju (Salvia divinorum), kura satur vielu ar spēcīgu halucinogēnu īpašību.
Kratomu (Mitragyna speciosa).
Zilo lotosu (Nymphaea caerulea), ko tāpat dēvē par Ēģiptes zilo ūdensliliju.
Mežonīgo dāgu, kuru dēvē arī par lauvasasti (Leonotis leonurus).
Skandāls un dārza kaņepes
Interesants gadījums notika pērnā gada oktobrī ar kādu pensionāri no Viļānu novada. Dekšāres pagasta iedzīvotāja, 72 gadus vecā Dzidra Bruzgule jau vairākus gadus pie mājām audzē kaņepes. Beigās tas izvērtās krimināllietā: policistiem radās aizdomas, ka kaņepēs var būt narkotiskas vielas, un viņi izrāva visus krūmus, lai nodotu tos ekspertīzei.
Narkotiskās vielas ekspertīze toreiz neatrada. Turklāt Latvijas Industriālo kaņepju asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Vilnītis paziņoja, ka kaņepes, kuras satur narkotiskās vielas, uz lauka vispār neaudzē – tās vienkārši nezied.
Beigās krimināllieta attiecībā pret pensionāri tika slēgta, sievietei atvainojās. Taču viņas stāsts guva plašu rezonansi. Jurists un Saeimas deputāts Andrejs Judins toreiz paziņoja, ka viņa drīkst pieprasīt kompensāciju.
Daudzi bija sašutuši par policijas darbinieku neprofesionalitāti, apsūdzot viņus tajā, ka viņiem nezināma iemesla dēļ nebija zināms fakts, ka dārza kaņepes nesatur narkotiskas vielas, savukārt selektīvās marihuānas audzēšanai ir nepieciešams papildu apgaismojums.