Dombrovskis: Brexit bez vienošanās var izmaksāt Latvijai vairākus miljardus

CC BY-SA 2.0 / Ieva Ābele, Saeima / Вячеслав Домбровский
Вячеслав Домбровский - Sputnik Latvija
Sekot līdzi rakstam
Yandex newsTelegram
Ja Brexit notiks bez vienošanās, mēs ieraudzīsim, cik labi Latvijas ĀM veic savu darbu Latvijas piederīgo interešu aizsardzībai ārzemēs.

RĪGA, 8. augusts – Sputnik. Par to, ko Latvijai nozīmēs Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības bez vienošanās, pastāstīja Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis intervijā portālam Press.lv.

ES un Lielbritānija pērnā gada beigās saskaņoja vienošanos par atdalīšanos, kurš nosaka "šķiršanās" nosacījumus, kā arī nākotnes partnerības struktūras deklarāciju.

Флаги Евросоюза и Великобритании на фоне часовой башни Вестмнстерского дворца в Лондоне, архивное фото - Sputnik Latvija
ES atsakās no tālākajām pārrunām ar Lielbritāniju Brexit jautājumā

Sākotnēji bija plānots, ka valsts izstāsies no Savienības 2019. gada 29. martā. Taču Lielbritānijā radās problēmas ar Brexit vienošanās līguma ratifikāciju, savukārt izstāšanās bez tā draud gan valstij, gan arī Savienībai ar visnotaļ nepatīkamām sekām, tostarp ekonomikas jomā.

Rezultātā ES nolēma atļaut pārcelt Brexit datumu – ne vēlāk kā līdz šī gada oktobra beigām. Taču šobrīd Lielbritānijas valdība, kuru izveidojies jaunais premjerministrs Boriss Džonsons, sācis pastiprinātu gatavošanos iziešanai no ES bez vienošanās noslēgšanas.

"Lielbritānija pēc Vācijas ir otrs lielākais Eiropas budžeta neto iemaksu maksātājs. Visekstremālākā izstāšanās scenārija gadījumā šajā budžetā parādīsies 16 miljardu eiro caurums. Uz kā rēķina tas tiks lāpīts? Loģiski būtu domāt, ka visiem, tostarp Latvijai, būs jāatrod papildu līdzekļi pieaugušajām iemaksām. Mums tie būs aptuveni 18 miljoni eiro. Un šo summu nāksies kaut kur ietaupīt.

Акция противников и сторонников Brexit в Лондоне - Sputnik Latvija
Londonā nosaukts pēdējais izstāšanās no ES termiņš – Brexit būs "stingrs"

Otrkārt, Lielbritānijas aiziešana bez vienošanās var radīt ietekmi uz Eiropas Savienības septiņu gadu budžetu – no 2021. līdz 2027. gadam. Kohēzijas Fonda budžets tiks samazināts par 20%. Latvija saņem no tā vairāk nekā 4 miljardus gadā, tātad, mīnuss 800 miljoni eiro.

Un, visbeidzot, trešā, mums visnopietnākā kataklizma sakarā ar Brexit bez vienošanās – jautājums par mūsu tautiešiem, kuri šodien dzīvo un strādā Lielbritānijā. Starp 2008. un 2017. gadu no Latvijas aizbrauca apmēram 260 tūkstoši cilvēku. Saskaņā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) vērtējumu, aptuveni 119 tūkstoši Latvijas piederīgo, jeb gandrīz puse no aizbraukušo kopskaita, dzīvo tieši Lielbritānijā.

Viņi regulāri sūta Latvijā palikušajiem radiem naudas pārvedumus – saskaņā ar Latvijas Bankas aplēsēm, tas ir vairāk nekā viens miljards eiro gadā. Ja pēc Brexit bez vienošanās visiem Lielbritānijā strādājošajiem ES pilsoņiem nāksies pamest šo valsti, mēs riskējams pazaudēt pusmiljardu eiro.

Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон - Sputnik Latvija
Džonsons vēlas pierādīt Putinam "liberālisma vērtību" uz Brexit piemēra

Tas protams ir pesimistiskākais scenārijs – principā, Latvijas pilsoņi var doties peļņā uz citām valstīm, piemēram, uz Īriju vai Vāciju, vai arī atgriezties Latvijā. Taču tas viss aizņems noteiktu laiku un apturēs vai samazinās naudas ienākumus.

Ceru, ka Lielbritānijā uzvaru gūs veselais saprāts, kaut gan pēdējā laikā tas ir maz ticams. Bet ja Brexit notiks bez vienošanās, tad mēs ieraudzīsim, vai Latvijas ĀM labi pilda savu darbu Latvijas pilsoņu interešu aizsardzībā ārzemēs," norādīja Dombrovskis.

Latvijas ĀM Edgars Rinkēvičs vairākkārt runājis par to, ka Lielbritānijas izstāšanās no ES bez vienošanās ir Latvijai neveiksmīga notikumu attīstība, taču viņš solīja, ka darīs visu iespējamo, lai Lielbritānijā dzīvojošie Latvijas piederīgie necieš.

Ziņu lente
0