RĪGA, 21. maijs — Sputnik. Somijā sākas dzīvojošo vecākā gadagājuma krievvalodīgo cilvēku pirmais valstī vērienīgais pētījums, raksta Yle. Pilnu raksta tulkojumu publicēts InoSMI portālā.
Pētījumu veic Helsinku universitāte. Pētījuma mērķis ir iegūt datus par to, kādi pakalpojumi nepieciešami Somijas vecākā gadagājuma krievvalodīgajiem iedzīvotājiem un kā viņi tos saņem. Pētījuma ietvaros tika aptaujāti trīs tūkstoši krievvalodīgo iedzīvotāju vecumā no 50 gadiem.
Pētnieki Laura Kemppainena un Antero Olakivi stāsta, ka Somijas sociālās nodrošināšanas sistēmas komplicētība var radīt sarežģījumus jebkuram, īpaši cilvēkiem, kuri pārcēlās uz Somiju pieaugušā vecumā, un kuriem somu vai zviedru valoda nav dzimtā.
Eksperti arī pētīs valsts vecākā gadagājuma krievvalodīgo iedzīvotāju attieksmi pret sabiedrības digitalizāciju.
"Mēs gribam zināt, vai pastāv risks, ka viņi var palikt ārpus pakalpojumu sniegšanas sfēras," piebilda Olakivi
Tāpat pētījumā tiks izskatīti jautājumi, kas saistīti ar valsts krievvalodīgo pilsoņu atbildību par viņu vecāku aprūpi: eksperti vēlas uzzināt, vai vecāku aprūpe tiek uzskatīta par slogu, kā arī pētīs vecāku dzīvesvietas ietekmi Somijā un Krievijā.
"Tagad vecāki ne vienmēr dzīvo blakus. Šis aspekts īpaši attiecas uz cilvēku vecākiem, kuri pārcēlās uz citu valsti," stāsta Kemppainena.
Pēc pētnieku domām Somijā ir svarīgi saprast, kā migranti jūtas darba dzīves beigās un pēc tās.
"Nepieciešama informācija, lai labāk nekā iepriekš saprastu vecākā gadagājuma migrantu un viņu tuvinieku vajadzības Somijā. Šī informācija palīdz veciem cilvēkiem un ar tiem strādājošiem profesionāļiem," vēsta Kemppainena.
Pēc viņas vārdiem, migrantu dzīves pētījumi Somijā un citās valstīs parasti skar darbspējīgā vecuma iedzīvotājus. Tā ir pirmā aptauja, kura pārsvarā koncentrējas uz pensijas un pirmspensijas vecuma migrantu dzīves apstākļiem.
Krievvalodīgie ir lielākā svešvalodīgo iedzīvotāju grupa Somijā.