Valsts policija aicina Latvijas iedzīvotājus noņemt rozā brilles

© Foto : pixabay / karenwarfelМужчина и женщина в любви и гармонии
Мужчина и женщина в любви и гармонии - Sputnik Latvija
Ir svarīgi iepriekš apgūt brīdinājuma signālus, lai neiekļūtu vardarbīgās attiecībās.

RĪGA, 19. marts — Sputnik. Ģimenes vardarbība Latvijā ir viens no biežākajiem vardarbības veidiem: pērn valstī reģistrēti vairāk nekā 8 000 konfliktu, bet šogad līdz 28. februārim – jau vairāk nekā 1200. Lai palīdzētu savlaicīgi atpazīt bīstamās attiecības, Valsts policija uzsāk informatīvu akciju, lai veicinātu bīstamu attiecību savlaicīgu atpazīšanu #NoņemRozāBrilles.

"Valsts policijā reģistrētie konflikti ir tikai aisberga redzamā daļa no situācijas valstī kopumā, jo visbiežāk, ja tiek ziņots policijai, tad situācija ir jau pavisam kritiska. Diemžēl joprojām valda uzskats, ka vardarbība starp sievieti un vīrieti, kurus saista partnerattiecības, ir privāta lieta, kurā sabiedrībai nav jāiejaucas. Tomēr, šādi domājot, mēs ignorējam faktu, ka vardarbība ir noziegums," - skaidro Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics.

Viņš uzsver, ka vardarbība var atstāt postošas sekas uz cilvēka fiziskas un garīgas veselības, tāpēc ir svarīgi to atpazīt sākumstadijā.

Рождественская ель в Рокфеллеровском центре в Нью-Йорке - Sputnik Latvija
Mediji iekļāva ASV desmit sievietēm bīstamāko valstu sarakstā

Vardarbības līmenis ģimenē pret sievietēm Latvijā ir augstāks nekā vidēji ES, – no tās katru dienu cieš vairāk nekā simt sieviešu. Vardarbībai ir ne tikai fiziskas izpausmes — varmāka var radīt arī psiholoģisku, seksuālu un ekonomisku spiedienu. Vardarbība ietver vēlmi kontrolēt, dominēt un pazemot, tā nav īslaicīga nejaušība. Turklāt vardarbība tiek novērota dažādās sabiedrības slāņos, neatkarīgi no partnera izglītības līmeņa, materiālā stāvokļa, vecuma un tautības.

"Parasti viss sākas pavisam nevainīgi. Attiecību sākumā potenciālais varmāka var slēpt savu patieso būtību vai iemīlēšanās karstumā daļēji apslapēt savu dabu, izskatoties pievilcīgs, jauks un uzmanīgs. Viņš var radīt iespaidu, ka dara visu, lai otrs justos novērtēts un mīlēts, vienlaikus nemanot pārņemt kontroli pār otra dzīvi, līdz ir jau par vēlu. Tāpēc svarīgs ir attiecību sākumposms, lai identificētu iespējamos draudus. “Rozā briļļu periodā”, kad viss tiek uztverts ar lielām cerībām un gaidām, svarīgi ir saglabāt modrību, lai laikus pamanītu agrīnos brīdinājuma signālus, tādējādi pasargājot sevi," - uzsver kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Marija Ābeltiņa.

Дети-беженцы смотрят из окна - Sputnik Latvija
Vajāšana, vardarbība, nošķiršana no ģimenes: bēgļu stāsti par dzīvi pirms Latvijas

Viņa uzskata, ka brīdinājuma signāli jāsāk apgūt agrā vecumā, jo, iekļūstot vardarbīgo attiecību apburtajā lokā, no tā izkļūt ir grūti.

Informatīvas akcijas #NoņemRozāBrilles ietvaros Valsts policija un psihoterapeite Marija Ābetiņa aicina jauniešus būt modriem, neļaut sev darīt pāri un iemācīties savlaicīgi atpazīt potenciālo varmāku, savukārt tuviniekus – nebūt vienaldzīgiem.  Upuris var būt gan vīrietis, gan sieviete. Lūk, septiņas agrīnas brīdinājuma pazīmes, par kurām der atcerēties, iepazīstoties un novērtējot partneri:

1. Uzraudzīšana – seko līdzi katram tavam solim un grib par visu atskaiti. "Es tev nosūtīju jau piecas īsziņas, tu neatbildēji 20 minūtes! Kur tu biji?"

2. Īpašnieciskums – greizsirdība pat uz taviem ģimenes locekļiem un labākajiem draugiem, ko attaisno ar rūpēm un mīlestību. "Tu taču zini, cik tu man esi svarīga/-s! Man šķiet, ka tu pārāk daudz laika pavadi ar māsu, viņai ir slikta ietekme uz tevi!"

Dzintars Rasnačs - Sputnik Latvija
Latvijā jau tiek pielietota daļa no Stambulas konvencijas rekomendācijām

3. Sasteigšana – vēlme sasteigt attiecības, ignorējot tavas personiskās robežas. "Es tevi šodien ieraudzīju un sapratu – tas ir uz mūžu! Mums noteikti jāprecas!"

4. Sīkumainība – ātri aizsvilstas par vismazākajiem sīkumiem. "Kā var nepareizi turēt rokās dakšiņu?! Tas ir nepieņemami!"

5. Pārākums – uzskata, ka viņam/-ai vienmēr pienākas īpaša uzmanība un attieksme. "Es nesaprotu, ko nozīmē, ka esi nogurusi/-is?! Es esmu ieplānojis/-usi randiņu, mums ir jātiekas! Vai tad es par velti plānoju?"

6. Aizvainojums – vienmēr uzskata, ka apkārtējie izturas pret viņu netaisnīgi. "Mani neviens nekad nesaprot!"

7. Vainošana – savās negatīvajās emocijās vaino tikai citus. "Visas manas bijušās bija briesmīgas, neatsaucīgas, nesievišķīgas un izlaistas. Tu gan esi eņģelītis!"

Ziņu lente
0
Vispirms jaunieVispirms vecie
loader
LIVE
Заголовок открываемого материала