RĪGA, 10. marts – Sputnik. Igaunijas tautai ir jābūt reālām iespējām sava konstitucionālā augstākās varas nesēja statusa īstenošanai, uzskata piketa rīkotāji par valstī zaudētās demokrātijas atjaunošanu, vēsta Sputnik Igaunija.
Pirmais pikets jaunā parlamenta priekšā
Otrdien, 12. martā bezpeļņas organizācija "Veselīga un vesela tauta" (Terve Rahvas) sarīkos Tallinā pie parlamenta ēkas protesta pasākumu tautas iniciatīvas tiesiska institūta atjaunošanas atbalstam. Pikets tiek veltīts Igaunijas pirmā valsts apvērsuma 85. gadadienai, kuru 1934. gadā īstenoja topošais valsts prezidents Konstantīns Petss un armijas komandieris Johans Laidoners.
Par piketa oficiālo organizatoru kļuvis pazīstams igauņu sabiedrības aktīvists Emils Rutiku. Akcijas laikā piketa dalībnieku priekšā uzstāsies dažādi sabiedriski-politiskie aktīvisti, kuri atbalsta tiešās demokrātijas idejas, tostarp arī jaunā Rīgikogu sastāva locekļi.
Referendumi kā tautas varas rīks
Pēc pasākuma iniciatoru domām, tieši 1934. gada valsts apvērsuma rezultātā Igaunijā tika ieviesta jauna Konstitūcija, no kuras tika izslēgts tautas iniciatīvas jēdziens, kurš ļāva izvirzīt parlamenta balsojumam tautā populārus projektus. Šo pašu defektu, pēc viņu domām, mantojusi arī esošā Igaunijas Konstitūcija, kuras veidotāji par piemēru ņēma Petsa Pamatlikumu.
Organizācijas "Veselīga un vesela tauta" vadītājs – pazīstams igauņu vēsturnieks Jāks Valge – ir pārliecināts, ka tautas iniciatīvas un vistautas referendumu atjaunošana varētu kalpot par sava veida bremzēm tiem politiķiem, kuri rīkojas par spīti valsts pilsoņu vairākuma gribai. Šis solis varētu stimulēt arī dziestošo pilsoņu aktivitāti sabiedrībā.
Valge, kurš ir ievēlēts jaunajā Rīgikogu sastāvā pēc Igaunijas Konservatīvās tautas partijas (EKRE) saraksta, uzskata, ka referendumu rezultāti atspoguļo patieso tautas gribu, padarot pieņemtos politiskos lēmumus sabiedrībai pieņemamus. Piedaloties referendumā, pilsoņi, pēc viņa sacītā, skaidrāk izjūt savu atbildību par tautas un valsts likteni, kas samazina sociālo spriedzi.