Kaminskis: sods par avīzi krievu valodā lojalitāti necels

© pixabay / anaterateГазеты
Газеты - Sputnik Latvija
Sekot līdzi rakstam
НовостиTelegram
Nav pareizi atņemt informāciju cienījama vecuma cilvēkiem, kuri nerunā latviski, uzskata Latvijas Pašvaldību savienības vadītājs Gints Kaminskis.

RĪGA, 19. janvāris — Sputnik. Nepareizi ir sodīt Latgales deputātus, kuri panākuši novada domes avīzes iznākšanu krievu valodā. Cienījama vecuma ļaužu vidū daudzi nerunā latviski, un viņiem avīze, iespējams, ir viens no galvenajiem informācijas avotiem, pastāstīja Latvijas Pašvaldību savienības vadītājs Gints Kaminskis radio Baltkom ēterā.

"Es uzskatu, ka tā (soda naudas – red.) ir kļūda. Šo izdevumu jēga nav pareizi saprasta. Aizvien lielāks skaits ļaužu runā valsts valodā, kļūst lojāli valstij. Tas ir mērķis, kas mums jāsasniedz. No otras puses, nepieciešams sniegt informāciju visiem pašvaldības iedzīvotājiem," – uzsvēra Kaminskis.

Viņš paskaidroja, ka daudzi cienījama vecuma cilvēki nepārvalda latviešu valodu tik labi, lai lasītu avīzes, taču tas nenozīmē, ka viņiem nav jāsaņem informācija.

Резекне - Sputnik Latvija
Izšķērdētāji: Deputātus sodīja par tulkojumu krievu valodā

"Ar to (informēšanu – red.) nodarbojas pašvaldība. Tā pieņem lēmumus, tātad deputāti to uzskata par vajadzīgu. Nevajag to apstrīdēt. Ja kāds ciems atrodas tālu no centra, iespējams, cilvēkiem nav citu informācijas avotu," – apliecināja Pašvaldību savienības vadītājs.

Aizvadītā gada septembra sākumā noskaidrojās, ka pieci Līvānu novada domes deputāti saņēmuši sodu par to, ka, apstiprinot budžetu 2016. gadam, iekļāvuši izdevumos līdzekļus informatīvā izdevuma "Līvānu novada vēstis" tulkošanai krievu valodā.

Naudas sods 70 eiro apmērā piespriests 15 Daugavpils novada deputātiem, kuri budžetos 2016. un 2017. gadam iekļāvuši izdevumos līdzekļus informatīvā izdevuma "Daugavpils novada vēstis" teksta tulkošanai krievu valodā.

Līdzīgs sods piespriests Ludzas novada pašvaldības deputātiem, kuri budžetā 2016. gadam paredzēja  finansiālos līdzekļus pašvaldības avīzes "Ludzas novada vēstis" izdošanai krievu valodā.

Rēzeknes un Aglonas novada domju deputātiem sods tika piespriests jūlijā. Rēzeknē deputāti sodīti tā paša iemesla dēļ, kādēļ sodu saņēmis mērs. Aglonas novada domes deputāti – tādēļ, ka noslēdza līgumu ar "Aglonas novada vēstis" izdevniecību par materiālu tulkošanu krievu valodā un tālāku izdošanu.

Avīzes - Sputnik Latvija
VARAM: novadu avīzes krievu valodā apdraud Latviju

Vēlāk Latvijas pašvaldību savienības priekšsēdētājs Gints Kaminskis norādīja, ka, pēc viņa domām, KNAB nepamatoti sodījis politiķus, kuri panākuši novada pašvaldību avīžu izdošanu krievu valodā. Viņš uzsvēra, ka pašvaldību informācijas izdevumi ir viena no iespējām sniegt ziņas dažādos jautājumos arī tiem iedzīvotājiem, kuri latviešu valodu nepārvalda. Viņš uzsvēra, ka, nesaņemot informāciju, šie iedzīvotāji nekļūs par valsts patriotiem.

Latvijā valsts valodas statuss piešķirts tikai latviešu valodai. Krievu valodai ir svešvalodas statuss, lai arī tā ir dzimtā gandrīz 40% valsts iedzīvotāju.

Ziņu lente
0