RĪGA, 31. oktobris – Sputnik. Nesen kļuva zināms, ka Latvijas simtgadei veltītajam salūtam plānots iztērēt 234 999 eiro bez PVN. Šī summa ir aptuveni desmitkārt lielāka nekā salūta izmaksas pilsētas svētkos. Pērn Rīgas svētku salūtam tika atvēlēti 29 959 eiro, 2016. gadā – 22 280 eiro.
Izdevumu apjoms salūtam pārsteidza sociālo tīklu apmeklētājus. Lielākā daļa, šķiet, svētkus uzskata par izšķērdēšanu.
"Mūsu valsts ir bagāta – mēs varam atļauties ceturtdaļmiljonu izšaut gaisā uguņošanā," — sarkastiski izteicās Twitter tīklā Jānis Lācijas, pavadot publikāciju ar heštegiem #Latvijai100 #budžets.
Mūsu valsts ir bagāta – mēs varam atļauties ceturtdaļmiljonu izšaut gaisā uguņošanā. 🤔 #Latvijai100 #budžets pic.twitter.com/NxTFIMwYrp
— Jānis Lācis (@Lidotajs) 28 октября 2018 г.
Cits apmeklētājs bija nopietni sašutis par to, kāpēc izdevumi simtgades svētkiem ir tik mazi.
"Svētku uguņošana 18. novembrī Rīgā izmaksās 10 reizes vairāk, kā parasti. Es kaut ko nesaprotu. Mums taču ir valsts simtgade. Kādēļ nevarēja 100 reizes dārgāku? Nu tā, simboliski. #Latvija100," — sašutis Armands Onzuls.
Svētku uguņošana 18.novembrī Rīgā izmaksās 10 reizes vairāk, kā parasti. Es kaut ko nesaprotu. Mums taču ir valsts simtgade. Kādēļ nevarēja 100 reizes dārgāku? Nu tā, simboliski. #Latvija100
— Armands Onzuls (@ArmandsOnzuls) 29 октября 2018 г.
Savukārt Imants Kore nesaskata iemeslus jokiem.
"Eh, Džeks Londons, protams, nav nekāds pravietis vai "patiesība pēdējā instancē", bet kā lai te neatceras viņa rakstīto, ka apsēstība ar "feijerverkiem" liecinot par nācijas pagrimumu," — viņs pauda. Acīmredzot, viņš runā par Tomasa Maina Rīda frāzi "mīlestība uz salūtiem ir savdabīga, taču neapšaubāma pagrimstošas nācijas pazīme".
https://t.co/ptxbbl1nuY Eh, Džeks Londons, protams, nav nekāds pravietis vai "patiesība pēdējā instancē", bet kā lai te neatceras viņa rakstīto, ka apsēstība ar "feijerverkiem" liecinot par nācijas pagrimumu.
— Imants Kore (@dzimmijs13) 29 октября 2018 г.
Savukārt Ilze Kalniņa uzskata, ka svētki ir jāsvin, tomēr ar prātu.
"Svētki ir jāsvin. Nav šaubu. Tomēr, tomēr – tās nesamērības izmaksās, nebeidz pārsteigt... Un stāsts jau nav tikai par šo uguņošanu... Atliek secināt – nav mums saprātīgu galvu, kas spēj tālredzīgi un saimnieciski domāt. Nav! Žēl, ka tā," — savu viedokli pauda Ilze Kalniņa.
Svētki ir jāsvin. Nav šaubu. Tomēr, tomēr- tās nesamērības izmaksās, nebeidz pārsteigt... Un stāsts jau nav tikai par šo uguņošanu... Atliek secināt- nav mums saprātīgu galvu, kas spēj tālredzīgi un saimnieciski domāt. Nav! Žēl, ka tā.https://t.co/6y53Y9wxEE
— Ilze Kalniņa (@ilzekalninaa) 29 октября 2018 г.
Viņai piekrita Māra Krontāle: "Turklāt novembrī bieži ir migla. Un tad tie simti tūkstošu pazudīs miglā pa tukšo."
Turklāt novembrī bieži ir migla. Un tad tie simti tūkstošu pazudīs miglā pa tukšo.
— Māra Krontāle (@MaraKrontale) 29 октября 2018 г.
Taču daudzi uzskata, ka izdevumi Latvijas simtgades svētkiem ir attaisnoti, lai arī valstī ir slikti ceļi, liels maznodrošināto skaits, un puse pensionāru saņem pensiju zem iztikas minimuma.
"Ja uguņošanu rīko vietējais uzņēmums, tad makroekonomiski ir pilnīgi vienalga, kur to naudu liek. Arī ielu slaucīšanai dienā iztērē daudz, varbūt var netīrīt un visiem pensionāriem iznāktu pa 2 centiem lielāka pensija? Svētkus vajag svinēt. Tie ir latviešu svētki, mūsu svētki," – savas aplēses demonstrēja apmeklētājs ar lietotājvārdu GaumīgsJoks.
Ja uguņošanu rīko vietējais uzņēmums, tad makroekonomiski ir pilnīgi vienalga, kur to naudu liek. Arī ielu slaucīšanai dienā iztērē daudz, varbūt var netīrīt un visiem pensionāriem iznāktu pa 2 centiem lielāka pensija? Svētkus vajag svinēt.Tie ir latviešu svētki, mūsu svētki.
— GaumīgsJoks (@GaumigsJoks) 28 октября 2018 г.
"Man patīk uguņošana. Tik tiešām," – atklāti ieteicās Baiba Bicēna.
Man patīk uguņošana. Tik tiešām.
— Baiba Bicēna (@BaibaBicena) 28 октября 2018 г.
"Tas jau ir neglābjami!" – lakoniski secināja Penša.
Tas jau ir neglābjami!
— Penša (@PensisLV) 28 октября 2018 г.