Divi sidri vai viens prezervatīvs: kā cīnīties ar HIV jauniešu vidū

Latvijā jāsamazina prezervatīvu cena un jāveic sociālā kampaņa par kontracepcijas derīgumu, uzskata HIV inficēto atbalsta biedrības vadītājs.

RĪGA, 23. augusts — Sputnik. Kontracepcijas līdzekļi Latvijas veikalos maksā pārāk dārgi, šī iemesla dēļ jaunieši tos nepērk un riskē saslimt ar HIV: šādu viedokli pauda HIV inficēto atbalsta biedrības AGIHAS vadītājs Andris Veiķenieks radio Baltkom ēterā.

Latvija šobrīd ieņem līderpozīcijas Eiropas Savienībā pēc jaunu HIV inficēšanās gadījumu skaita, turklāt gandrīz 10% HIV inficēto ir jaunieši. Pēc Veiķenieka domām, vien no iemesliem ir tas, ka Latvijā prezervatīvi ir nepieejami jauniem cilvēkiem, kuriem bieži nav lielu finanšu līdzekļu.

Марихуана - Sputnik Latvija
Medicīniskās marihuānas legalizācija: Valsts policija - par, Veselības ministrija - pret

"Maz kurš pievērš uzmanību prezervatīvu cenām lielveikalos. Tie maksā apmēram trīs eiro. Iedomāsimies situāciju, kad jauns vīrietis, students piektdienas vakarā dodas balēties ar draugiem. Pa šo naudu viņš var nopirkt sev divus sidrus. Ko viņš izvēlēsies — domāju, varam ilgi neminēt. Es domāju, ka jāsarīko kaut kādas sociālās kampaņas par to, ka tavs labākais draugs seksuālajās attiecībās ir prezervatīvs. Ja šīs attiecības nav monogāmas, protams. Taču jaunībā praktiski nevienam nav bijis monogāmu attiecību. Jāsamazina prezervatīvu cenas, lai tie kļūtu pieejami. Par to jādomā valsts līmenī," uzskata Veiķenieks.

Kā jau iepriekš stāstīja starptautiskā likuma speciāliste Marija Jarmuša, ANO Bērnu tiesību komiteja iesaka nodrošināt pusaudžiem pieeju bezmaksas kontracepcijas līdzekļiem, taču Latvijā šī rekomendācija pildīta netiek, tostarp, skolēnu vecāku pretošanās dēļ.

Pagājušajā vasarā sabiedrības organizācija "Papardes zieds" piedāvāja valstij palīdzēt ģimenēm, kuras atrodas sociālā riska zonā, un apmaksāt viņiem kontracepcijas līdzekļus. Taču pagaidām Latvijā šobrīd nav iespējams saņemt pat daļēji valsts apmaksātus kontracepcijas preparātus.    

Ziņu lente
0
Vispirms jaunieVispirms vecie
loader
LIVE
Заголовок открываемого материала