Sakarā ar protestu slēgtas Wikipedia itāļu, spāņu un latviešu versijas

CC BY 2.0 / Echosciences Grenoble / "Википедия" — общедоступная многоязычная универсальная интернет-энциклопедия со свободным контентом
Википедия — общедоступная многоязычная универсальная интернет-энциклопедия со свободным контентом - Sputnik Latvija
Rīt Eiroparlamentā notiks balsošana par autortiesību direktīvas projektu: latviešu Vikipēdijas izveidotāji aicina eirodeputātus no Latvijas balsot pret.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Vietnes Wikipedia spāņu, itāļu un latviešu versijas lietotājus sagaidījis nepatīkams pārsteigums: šīs lapas sarīkojušas streiku protesta kārtā pret autortiesību direktīvas projektu, balsošana par kuru notiks Eiroparlamentā 5. jūlijā.

Atverot vietnes latviešu versiju, ierastā attēla vietā atklātā vēstule ar uzrunu lietotājiem.

© WikipediaEkrānuzņēmums no Wikipedia vietnes
Скриншот латышской версии сайта Wikipedia - Sputnik Latvija
Ekrānuzņēmums no Wikipedia vietnes

 

"Dārgo lasītāj, 2018. gada 5. jūlijā Eiropas Parlamentā notiks balsojums, vai turpināt virzīt autortiesību direktīvas piedāvājumu, kas, ja tiks apstiprināts, ievērojami kaitēs interneta brīvībai. Tā vietā, lai direktīva atjauninātu autortiesību likumus Eiropā, veicinot visu pilsoņu līdzdalību informācijas sabiedrībā, tā paredz pretējo — apdraud tiešsaistes brīvību un liedz tīmekļa piekļuvi, radot jaunus šķēršļus, filtrus un ierobežojumus. Ja priekšlikums tiks apstiprināts esošajā formā, var kļūt neiespējami dalīties ar ziņu rakstu sociālajos tīklos vai atrast to meklētājprogrammā; apdraudēta būtu arī Vikipēdija.

Pret priekšlikumu jau stingri iebilduši vairāk nekā 70 datorzinātnieki, starp tiem pasaules tīmekļa radītājs Tims Bērnerss-Lī, 169 akadēmiķi un zinātnieki, 147 organizācijas, kas strādā cilvēktiesību, preses brīvības, zinātniskās izpētes jomā un tehnoloģiju industrijā, kā arī Wikimedia Foundation, bezpeļņas organizācija, kas cita starpā veicina šīs brīvās enciklopēdijas attīstību.

Darbs pie datora - Sputnik Latvija
Viļakas iedzīvotājus masveidā izsauc uz nopratināšanu interneta komentāru dēļ

Šo iemeslu dēļ Vikipēdijas latviešu un arī citu valodu kopienas ir nolēmušas liegt pieeju visām enciklopēdijas lapām. Mēs vēlamies turpināt piedāvāt brīvu, atvērtu, kopīgi veidotu enciklopēdiju ar pārbaudāmu saturu. Mēs aicinām visus Eiropas Parlamenta deputātus balsot pret piedāvāto redakciju, no jauna atvērt diskusiju un apsvērt daudzos ieteikumus no Wikimedia organizācijām, sākot ar 11. un 13. panta izņemšanu, panorāmas brīvības ieviešanu visā ES un sabiedrības īpašumā nodoto darbu aizsardzību."

Eirodeputāti no Latvijas pagaidām nav reaģējuši uz šo aicinājumu. Protestā tāpat piedalās portāla itāļu un spāņu versija, vēsta BBC.

Itālijas ekonomiskās attīstības, darba un sociālās politikas ministrs, Itālijas vicepremjers Luidži Di Maijo, "Pieczvaigžņu kustības" loceklis, paziņoja, ka pilnībā atbalsta protestu. Savukārt Wikipedia itāļu versijas pārstāvis Mauricio Kodonjo pauda cerību uz to, ka "Pieczvaigžņu kustības" pārstāvji Eiroparlamentā balsos pret direktīvu.

Reglamenta 13. sadaļa, par kuru tiks balsots 5. jūlijā Eiroparlamentā, paredz, ka jebkuram portālam ES teritorijā jānes atbildība par savstarpēju satura izmantošanu un jāseko līdzi autortiesību pārkāpumiem. Tas var beigties ar automātisko mākslīgā intelekta vadīto filtru ieviešanu, kas atpazīs aizsardzībai pakļauto materiālu, un ierobežos tā izplatīšanu, kas praksē var izvērsties cenzūrā un neiespējamībā apmainīties vienkāršā multimediju informācijā starp lietotājiem.

Ziņu lente
0
Vispirms jaunieVispirms vecie
loader
LIVE
Заголовок открываемого материала