RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Iepriekš Latvijas armijas lapā Facebook parādījās publikācija — rēbuss, kurā lasītājiem piedāvāts atbildēt uz jautājumiem un iepazīties ar NATO kareivju fotogrāfijas publikāciju vēsturi. Pēc Latvijas NBS domām, fotogrāfija ir viltota.
"Tas neveiklais brīdis, kad pietrūkst radošuma un iztēles, jeb vecās bildes reinkarnācija tajā pašā veidolā.
Nacionālie bruņotie spēki novērojuši, ka nezināmas izcelsmes fotogrāfija atkārtoti jau gadiem tiek tendenciozi pārpublicēta laikā, kad notiek valstiski un aizsardzības nozarei svarīgi militāri pasākumi.
Latvijas armijas sekotāj, kā domā Tu?
A. Apstākļu sakritība?
B. Pietrūkst izdomas un radošuma?
C. Tā ir tendencioza karavīra tēla nomelnošana
D. Šo bildi redzēsim vēl un vēl…
E. Tavs variants…
Pāris fakti:
1. Fotogrāfija pirmo reizi publicēta Igaunijas domēna vietnē 2015.gada 19.novembrī
2. 2016.gada 21.jūnijā fotogrāfija atkārtoti publicēta citā Igaunijas domēna vietnē
3. 2017.gada 2.aprīlī fotogrāfija publicēta sociālajos medijos
4. 2017.gada 8.maijā fotogrāfija publicēta Krievijas Aizsardzības ministrijas televīzijas "Zvezda" interneta portālā
5. 2017.gada 19.oktobrī fotogrāfija atkārtoti publicēta sociālajos medijos
Lasi laikraksta "Latvijas Avīze" (LA.lv) žurnālista Māra Antoneviča veidoto reportāžu: NATO atkal iepērk aliņus."
Ar vecu reportāžu pret vecām fotogrāfijām
Latvijas armijas publikācijā, ko pavada heštegi #fakenews #atmaskots, pievienota arī saite uz
žurnālista Māra Antonoviča reportāžu no Latvijas Avīzes, kas publicēta 2017. gada maijā "NATO atkal iepērk aliņus. Vecās bildes jaunā dzīve Krievijas soctīklos".
Tiesa, daudzsološajā atmaskojošajā reportāžā nav ne vārda, kas paskaidrotu, kas tie ir par karavīriem, kur patiesībā uzņemta forogrāfija, nav arī nekādu pierādījumu tam, ka foto ir viltojums vai "fotošops", taču sīki klāstīts, kad fotogrāfija pirmo reizi parādījusies sociālajos tīklos un kas to publicējis.
Pēc tam autors nonāk pie ierastā slēdziena: pie visa vainīga Krievijas propaganda — tieši viņi centīgi meklējot ziņas, kas varētu diskreditēt ārvalstu karavīrus un dramatizēt iespējamos sadzīves konfliktus. Piemēram, autors atcerējās, ka Krievijas medijos ļoti populārs bija stāsts par to, ka laucinieks Igaunijā draudējis NATO mācību dalībniekiem ar medību bisi…
Savukārt lasītāju aptaujā lielākā daļa izvēlējās atbildes C un D, taču daži rakstīja, ka tas esot visai neveikls mēģinājums nomelnot NATO karavīrus. Fotogrāfijā esot vienkārši redzami cilvēki kamuflāžas tērpos, un ikviens viņus varot uzskatīt kaut par zaldātiem, kaut par parastiem makšķerniekiem.
Citi komentētāji skaidroja, ka viņiem ir vienalga, kādi karavīri redzami fotogrāfijā, tomēr dažiem gan nāktos padomāt, pirms iet uz veikalu formas tērpā un pirkt alkoholu.
Atliek tikai minēt, kādi bija Latvijas armijas pārstāvju mērķi, publicējot šo fotogrāfiju. Ja tas bija brīdinājuma šāviens karā ar viltojumiem, domājams, to var saukt par sekmīgu un, pats galvenais, — simetrisku: uz vecām fotogrāfijām viņi atbildējuši ar vecu reportāžu.
Nākotnē, iespējams, varam cerēt uz jauniem aizraujošiem atmaskojumiem. Piemēram, internetā jau sen klaiņo sašutumu raisoša fotogrāfija no militārās parādes Rīgā.