RĪGA, 29. jūnijs — Sputnik. Tallinas pilsētas sapulces reformistu frakcijas priekšsēdētāja vietniece Inne Pillaka vērsusies pie Tieslietu kancleres Julles Madizes ar iesniegumu, kurā norāda, ka saskaņā ar likumdošanu mācības ģimāzijā notiek valsts valodā vai citā valodā, jka to atļāvusi valsts valdība, vēsta Sputnik Igaunija, atsaucoties uz portālu ERR.
Iepriekš Linnamē Krievu liceja, Kesklinnas Krievu ģimnāzijas un Lasnamē ģimnāzijas lūgumus pārejai pie krievu mācību valodas apstiprināja Tallinas pilsētas pārvalde, pēc tam — arī pilsētas sapulce. Skolu lūgumi tika nodoti Izglītības un zinātnes ministrijā.
Eksperimenti turpinās
2016. gadā pēc centristu vadītās koalīcijas nākšanas pie varas tika panākta vienošanās par to, ka vairākām ģimnāzijām Igaunijā tiks ļauts pilnībā atsākt mācības krievu valodā ar noteikumu, ka to absolventi varēs nokārtot igauņu valodas eksāmenus atbilstoši C1 kategorijai.
"Galvenie jaunieveduma mērķi — kvalitatīva priekšmetu pasniegšana bez piesaistes obligātai mācību valodai, kā arī igauņu valodas zināšanu līmeņa celšana tuvāko gadu laikā. Patlaban izglītība krievu ģimnāzijā nodrošina B2 līmenim atbilstošu zināšanu bāzi, ar ko nepietiek augstākās izglītības iegūšanai Igaunijā. Pateicoties triju skolu piemēram, mēs vēlamies parādīt, ka igauņu valodas zināšanu līmeni iespējams uzlabot, un pie tam necieš priekšmetu apguves kvalitāte. Mēs plānojam īstenot projektu no šī gada septembra," — paziņoja Tallinas vicemērs Mihails Kilvarts.
Projekta ietvaros skolas sastādīs ārpusklases nodarbību programmu, kuras mērķis būs igauņu valodas apgūšana. Liela nozīme tiek piešķirta valodas pielietojumam (skolēnu apmaiņai, valodas kafejnīcām un nometnēm). Programma paredz arī vecāku iesaistīšanu igauņu valodas apgūšanas procesā. Tāpat skolas veicinās igauņu valodas apmācību pedagogu vidū — šiem nolūkiem tiks sastādīta atsevišķa programma.
Projekta īstenošanai paredzēts valsts atbalsts 250 tūkstošu eiro apmērā gadā katrai skolai.